DOKARMIAMY PTAKI

Pierwszy mróz i śnieg to sygnał, że czas wywiesić karmniki. Warto jednak wiedzieć jak mądrze dokarmiać, aby nie zaszkodzić ptakom. Pokarm musi być świeży, naturalny, bez dodatku soli i przypraw. Ptaków nie wolno karmić zepsutym jedzeniem, czy resztkami ze śmietnika, bo pleśń może im tak samo zaszkodzić jak ludziom. Wróble najlepiej karmić mieszanką nasion: słonecznika, konopi, prosa, pszenicy, owsa albo płatków owsianych – część z nich można wyłuskać, inne pozostawić w łupinach. Większe gatunki ptaków, takie jak  gołębie, kawki czy gawrony należy dokarmiać większymi nasionami, np. pszenicą, grubą kaszą oraz pokrojonym w kostkę czerstwym białym pieczywem. Dla sikorek i dzięciołów można powiesić kawałki niesolonej, surowej słoniny, ale nie może ona wisieć dłużej niż dwa tygodnie.O skrzydlatych przyjaciołach jak co roku pamiętają nasze przedszkolaki. Dzieciom sprawia to ogromną radość, kiedy mogą wrzucić do karmnika różne ziarenka, chleb pokrojony w kosteczkę czy zawiesić na gałązce słoninkę dla sikorek i szaszłyki z orzeszków dla większych ptaków.  Nasi skrzydlaci przyjaciele na pewno są wdzięczni za taką pomoc.

• Zespół Szkolno – Przedszkolny nr7

Przedszkole Nr 23,