Listonoszu nasz, czy coś dla nas masz? 28.04.2020

WITAJCIE, PRZEDSZKOLAKI : )

Wczoraj poznałyście zawód strażaka. Dziś, będziemy przyglądać się pracy listonosza. Na dobry początek proponuję Wam zabawę ruchową ,,Muzyczne stop”. Poruszajcie się, zgodnie ze słowami piosenki.

Usiądźcie wygodnie. Wysłuchajcie uważnie piosenki oraz wiersza o panu listonoszu.

Maria Terlikowska ,,Listonosz”

Przez ulice długie,

od samego rana,

idzie pan listonosz,

torbę ma wypchaną.

Czy pogoda,czy dzień mglisty

pan listonosz

nosi listy.

Stuku-puku – proszę

wpuście listonosza.

Pan listonosz listy niesie,

nie pomyli się w adresie.

Czy znacie swojego listonosza? Czy często go widujecie? Czym zajmuje się listonosz i na czym polega jego praca? Jak chodzi ubrany? Co ze sobą nosi?(umożliwiamy Dzieciom dzielenie się swoją wiedzą i w razie konieczności, uzupełniamy ich wiedzę).

Dzień Poczty i Listonosza
obchodzony jest 18 października

,,Na poczcie” – zazwyczaj, poznając zawód listonosza, przedszkolaki uczestniczą w wycieczce do najbliższego urzędu pocztowego (wszystko jeszcze przed nami : ). Porozmawiajcie teraz z Rodzicami (w oparciu o ilustracje), o tym, jakie sprawy załatwia się w urzędzie pocztowym, jak wygląda praca urzędników, zatrudnionych na poczcie, oraz o tym jaka jest droga listu od adresata do nadawcy.

Poznaliście drogę listu oraz paczki do nadawcy.

Aby wysłać list, należy przykleić znaczek pocztowy na prawidłowo zaadresowanej kopercie

Jeszcze tylko stemplowanie i list wyruszy w drogę do adresata

Stempel pocztowy zawiera datę i miejsce nadania przesyłki oraz oznaczenie urzędu pocztowego

Czy wiecie, że znaczki pocztowe mogą być bardzo różne? Często przedstawiają sławnych ludzi, odkrywców, sportowców. Mogą upamiętniać ważne wydarzenia rangi państwowej, lub światowej, albo przedstawiać symbole narodowe. Są również takie, na których zobaczymy różnorodne rośliny, zwierzęta, pojazdy i wynalazki. Bywają również znaczki okolicznościowe związane ze świętami, lub ważnymi wydarzeniami. Niektórzy nawet je kolekcjonują i układają w specjalnych klaserach. Co ważne, na każdym znaczku widnieje nazwa kraju pochodzenia oraz jego wartość.

Oto przykładowe znaczki:

Wy, Przedszkolaki, również możecie zaprojektować i stworzyć własny znaczek, do czego Was zachęcam (poniżej karta pracy do wydruku w formacie A4). Pamiętajcie, by oprócz pięknego obrazka, na Waszym znaczku znalazły się jeszcze: miejsce i jego wartość (wymyślcie sami : ) i poproście Rodziców o pomoc w zapisaniu.

Życzę Wam miłej zabawy. : ) Pochwalcie się nam Waszymi ,,znaczkami”. Może ktoś w Waszej Rodzinie kolekcjonuje znaczki?? Możecie również o tym do nas napisać. : )

p. Monika