MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY

Kto z nas nie lubi pizzy? Chyba nie ma takich osób. Pizza może być okrągła lub prostokątna przygotowana z różnymi dodatkami. Ale według dzieci najsmaczniejsza jest z pieczarkami i serem. Ten włoski przysmak doczekał się swojego święta.

9 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. W naszym przedszkolu również obchodziliśmy ten smaczny dzień. Najpierw odbyły się zajęcia, które rozpoczęły się zagadką:

Jest okrągła niczym koło, z nią jest smacznie i wesoło.   Pachnie warzyw całą gamą, Lubię ją zajadać z mamą. Co to takiego?                                                                                                                                             Oczywiście Pizza

Potem  prezentacja, podczas której dowiedzieliśmy się, że najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku jest margherita, która swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch – Marghericie Sabaudzkiej – która w 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza. Do swego przysmaku użył on 3 składników: pomidory (czerwień), ser mozzarella (biel), bazylia (zieleń). Składniki te reprezentowały barwy narodowe Włoch. Następnie dzieci miały za zadanie zaprojektować własną pizzę, oczywiście w sposób plastyczny.  Plastelina poszła w ruch i powstały pizze o jakich każdy smakosz może tylko pomarzyć. Niestety dzisiaj nie udało się posmakować dzieciom przedszkolnej pizzy ale pani kucharka obiecała dzieciom że w przyszłym tygodniu ten włoski przysmak zrobi dla nas osobiście:)

• Zespół Szkolno – Przedszkolny nr7

Przedszkole Nr 23,