Precz, wirusie! 16.04.2020

WITAJCIE : ) JAK SIĘ MACIE??

Mam nadzieję, że dobrze. Spójrzcie tylko na ,,dinka” Kornelki… ależ go wysypało! : ) Ospa wietrzna, to właściwie nie taka groźna choroba, jeśli tylko przestrzegamy zaleceń lekarza: leżymy w łóżku, nie drapiemy swędzących krostek i stosujemy lekarstwa. Inne choroby zakaźne bywają o wiele bardziej podstępne i często rozwijają się w ukryciu. Wszystkiemu winne są chorobotwórcze bakterie i wirusy, niewidoczne dla nas gołym okiem.

Małgorzata Strzałkowska

,,Grypa”

Straszna grypa łazi po mnie,

kaszląc przy tym nieprzytomnie.

Łazi po mnie – ale po co?

O coś chodzi jej – lecz o co?

Jak pragnienie spełnić grypy?

Dać sok z malin? Napar z lipy?

Lub tabletkę aspiryny?

Może lubi witaminy?…

Chowam głowę pod poduchę –

łazi mi za lewym uchem

i po czole wściekle tupie,

aż mi strasznie w głowie łupie!

Od jej chuchu drga powietrze

i rtęć kipi w termometrze.

Bez pytania, bez pukania,

choć stanowczo jej zabraniam,

wciąż uparcie po mnie łazi!

Chyba nie chce mnie zarazić?!

Czy wiecie o jakiej chorobie jest ten wierszyk? Porozmawiajcie z Rodzicami o tym, jakie są objawy grypy. Dowiedzcie się, czym Mama leczy grypę. Czy znacie nazwy innych chorób zakaźnych? (wyjaśniamy dzieciom to pojęcie: choroba zakaźna, to taka choroba, którą możemy zarazić się od innych ludzi). Jakie objawy mogą towarzyszyć innym chorobom zakaźnym? (np. wysypka, biegunka, wymioty, ból brzucha itd.).

Pamiętajcie o tym, że zawsze, w przypadku gorszego samopoczucia powinniście powiedzieć o tym Rodzicom, lub innym osobom dorosłym, z którymi przebywacie. Dzięki temu, Wasi Opiekunowie udzielą Wam odpowiedniej pomocy: pomogą złagodzić ból i obniżyć gorączkę, a jeśli będzie taka potrzeba, poproszą o poradę lekarza.

Jeżeli chcecie cieszyć się zdrowiem, powinniście na co dzień spożywać warzywa i owoce, do czego zachęcała Was już wczoraj i wcześniej, Pani Marzenka. Konieczne jest także zachowanie podstawowych zasad higieny, czyli częste i dokładne mycie rąk, regularne oczyszczanie nosa, zwłaszcza w przypadku kataru, czego uczyła Was ostatnio Myszka w Paski. : ) Poza tym, istotną zasadą jest też regularne mycie zębów (conajmniej dwa razy dziennie), ubiór dostosowany do pogody, a także ruch, najlepiej na świeżym powietrzu… Cóż, na razie nasze wyjścia z domu musimy niestety ograniczyć, dlatego krótką gimnastykę przy piosence proponuję Wam tu i teraz. Rozpocznijcie biegiem w miejscu i postarajcie się nie zatrzymywać, przez całą piosenkę. Pozostałe ćwiczenia wykonujcie zgodnie z instruktażem Waszych kolegów. : )

Ciekawe, jak tam Wasza kondycja? Jesteście zasapani, tak jak ten chłopiec objadający się chipsami? : ) Mam nadzieję, że nie. : ) Usiądźcie sobie wygodnie i odpocznijcie, oglądając ,,Bajkę o koronawirusie”.

Teraz już wiecie, że to przez podstępnego koronawirusa nie możemy wychodzić z domów, bawić się na placu zabaw, chodzić do przedszkola, spotykać się z kolegami, odwiedzać babcię i dziadka. Koronawirus dla ludzi starszych jest szczególnie niebezpieczny, może się czaić za drzwiami naszych mieszkań, dlatego babcie i dziadkowie również nie powinni Was przez jakiś czas odwiedzać. Aby przegonić koronawirusa musimy przestrzegać kilku zasad. Może je pamiętacie? Spróbujcie je wymienić.

Oto moja podpowiedź:

Myć ręce często i starannie.

Przestrzegać kwarantanny (tzn. nie wychodzić z domu, poza koniecznymi sprawami, jak np. zakupy, praca, wizyta u lekarza, wyprowadzanie psa na spacer).

Kaszleć w chusteczkę, albo w zgięcie łokcia, jeśli nie mamy przy sobie chusteczki (demonstrujemy).

Nie dotykać rękoma twarzy, szczególnie okolic oczu i ust.

Nie witać się z nikim przez podanie ręki, uściski, całusy.

Do Mamy, Taty, czy Rodzeństwa możecie się oczywiście przytulić i ich ucałować, ale pamiętajcie o tym, by po powrocie do domu, witać się z domownikami dopiero po umyciu rąk. TO BARDZO WAŻNE DLA WASZEGO ZDROWIA. Pamiętajcie, że koronawirus jest tak maleńki, że aż niewidoczny dla ludzkiego oka. Można go dostrzec jedynie pod specjalnym mikroskopem. Mikroskop, to takie skomplikowane urządzenie w labolatorium, które wielokrotnie powiększa obraz.

Pomyślałam sobie, że ten podstępny wirus strasznie się teraz po świecie rozpanoszył, jak jakiś podły władca, którego wszyscy dookoła się obawiają i chyba rzeczywiście musi nosić koronę, niczym król, skoro nazywa się ,,KORONAwirus”. : ( Mam jednak pewien pomysł, który może sprawić, że wspólnymi siłami szybciej uda nam się przegonić tego nieproszonego gościa. Wystarczy, że go namalujemy, wykleimy, albo zobrazujemy w jakikolwiek sposób, pamiętając o koronie – symbolu władzy. Nasz plakat z koronawirusem powiesimy w domu, np. przyklejając na drzwiach. Każdy z domowników będzie mógł przyłączyć się do tego zadania, od początku do końca, dzieląc się swoimi pomysłami i twórczością, jak również, w zabawny i nieszkodliwy sposób rozładować frustrację i napięcie, z pomocą gazetowych kul i hasła ,,PRECZ, KORONAWIRUSIE! PRZEZ CIEBIE … (np. nie mogę grać w piłkę z kolegami). Przy okazji rodzinnie ćwiczymy celność i matematykę, przeliczając punkty za trafienia, a co w obecnej sytuacji wydaje się najważniejsze, zapewniamy maluchom spożytkowanie rozpierającej je energii. : ) Same korzyści, a do tego świetna zabawa, integrująca rodzinę! : ) Jeśli podchwyciliście mój pomysł, to koniecznie podzielcie się później swoimi pamiątkowymi zdjęciami. Pamiętajcie, że technika i format pracy są zupełnie dowolne (można tu wykorzystać techniki łączone, czyli ,,co kto ma w domu” : ). W tej pracy ogranicza Was jedynie Wasza wyobraźnia. : )

Udanej zabawy! : )

Monika Nowak

Do wspólnego obejrzenia, polecam jeszcze jeden filmik w wersji anglojęzycznej, jednak znajomość tego języka nie jest konieczna, aby zrozumieć sens przekazu. Dla pełnego zrozumienia, warto wraz z dzieckiem komentować na bieżąco poszczególne scenki (do odtworzenia fragment 0:00-3:38).