Sprzątać, czy nie sprzątać? 13.05.2020

WITAJCIE, DROGIE DZIECI : )

Dzisiejszym naszym tematem znowu będą śmieci. Zajrzymy do Porządkowa, poznamy Duszki Leśne. Dowiecie się dlaczego ,,…wstają co dzień bardzo wcześnie”. Tymczasem…

…odgłosy wiatru i burzy do nas się zbliżają (Rodzic wytwarza ,,wiatr” za pomocą gazety, lub apaszki, a ,,grzmoty” za pomocą metalowych pokrywek, lub innych dźwięczących przedmiotów). Przy odgłosach wiatru dzieci – ,,papierki” podrywają się do ,,tańca”. Wirują i wraz z wyciszaniem ,,wiatru” ,,papierki” opadają (dzieci wykonują powolny przysiad). Na dźwięk pokrywek (grzmoty podczas burzy), ,,wiatr” zmiata ,,papierki” (dzieci każdorazowo podbiegają do dowolnego mebla, kładą się przy nim i przyjmują pozycję ,,embrionalną”).

Sprzątać, czy nie sprzątać? – oto jest pytanie. ; ) Już za chwilę Pan Sprzątalski odpowie nam na nie.

Odpowiedź już teraz nasuwa się sama. Sprzątanie, to konieczność. Sprzątanie to zadanie, a gdy bałagan jest wielki, to nawet wyzwanie. : ) Lepiej nie dopuszczać do wszechobecnych gór śmieci – wiedzą o tym dorośli, wiedzą również dzieci. Lepiej nie zamieniać siebie w ,,Śmieciuszka”. Każdy, zamiast niego, wolałby spotkać ,,Leśnego Duszka”.

Czy wiecie Dzieci czemu ,,…Duszki Leśne wstają co dzień bardzo wcześnie? Jakie dróżki czyszczą Duszki? (leśne dróżki); Co piorą? (piorą liście i piorą groszki muchomorom); Co myją? (myją szyszki). Posłuchajcie piosenki raz jeszcze i naśladujcie ruchem czynności wykonywane przez ,,Duszki Leśne”.

Proponowana ilustracja ruchowa piosenki:

1.

Żyją w lesie małe duszki … (dzieci leżą na boku)

(…)

ref.:

Duszki, duszki, duszki leśne (dzieci wstają)

wstają co dzień bardzo wcześnie (dzieci przeciągają się)

I ziewając raz po raz (dzieci ziewają)

zaczynają sprzątać las! (dzieci naśladują zamiatanie miotłą).

2.

Piorą liście, myją szyszki, aż do koła wszystko błyszczy (dzieci naśladują pranie ręczne)

Muchomorom piorą groszki… (wykonują ruchy okrężne dłońmi, raz w lewo, raz w prawo).

3.

Gdy ktoś czasem w lesie śmieci (dzieci maszerują w miejscu)

zaraz za nim duszek leci (dzieci machają rękoma)

zaraz siada mu na ręce (dwa palce jednej dłoni ,,wskakują” do garści)

grzecznie prosi: – Nie śmieć więcej! (dzieci grożą palcem)

„Zabawy Leśnych Duszków” – zapraszam wszystkie ,,Leśne Duszki” do zabaw ruchowych (każde ćwiczenie powtarzamy kilka razy):

1.,,Leśne Duszki” maszerują i przerzucają papierową kulę z ręki do ręki, licząc do trzech; na ,,cztery” wykonują skłon w przód i wyprost (ćwiczenia powtarzamy kilka razy);

2. W staniu na jednej nodze ,,Leśne Duszki” przekładają kulkę z ręki do ręki pod kolanem nogi uniesionej (po każdym przełożeniu unoszą ramiona w bok).

3. ,,Leśne Duszki” próbują podrzucać wysoko kulki i je złapać.

4. ,,Leśne Duszki” kładą swoje papierowe kulki daleko od siebie i biegają, omijając je.

5. Każdy ,,Leśny Duszek” staje przy kulce i przeskakuje ją obunóż w kierunkach: przód – tył, lewo – prawo.

6. ,,Leśne Duszki” grają w kręgle (puste plastikowe butelki i kule z papieru).

7. ,,Leśne Duszki” celują papierowymi kulkami do kosza.

8. ,,Leśne Duszki” ścigają się do celu (siedząc na worku foliowym, odpychają się rękoma).

Życzę Wam wszystkim miłego popołudnia. Po tak wyczerpujących ćwiczeniach na pewno należy się Wam odpoczynek i pożywne drugie śniadanie. : ) Pamiętajcie o tym, że każdy z Was może zostać dobrym, dbającym o przyrodę Duszkiem, byle nie ,,Śmieciuszkiem”. : )

p. Monika