Tańcowała igła z nitką 30.04.2020

WITAJCIE : )

Usiądźcie sobie wygodnie i uważnie posłuchajcie…

Kto nam wytłumaczy, co to znaczy, że igła tańczyła z nitką? Jak się zakończył ten wspólny taniec? Kto tańczył ładnie, a kto brzydko? Komu plątały się supełki?

Być może już się domyślacie, o jakim zawodzie dzisiaj będziemy rozmawiać… Kto zgadnie? Kto to taki, kto w swojej pracy posługuje się takimi przedmiotami? (rysunek poniżej)

TAK, TO KRAWIEC…

… A TU PANI KRAWCOWA, WŁAŚNIE SZYJE UBRANIE

Jakiego przyrządu używa pani krawcowa?

Stare maszyny do szycia napędzane były nożnie, a nowe to maszyny elektryczne, zasilane prądem.

W krawiectwie nie zmieniło się jedno…

… igła z nitką : ) Używały ich nasze babcie. Teraz używają ich nasze mamy. Za jakiś czas, Wy również nauczycie się ich używać


Czy wiecie do czego służy igła z nitką? Co można nimi przyszyć?

Tak, guziki zazwyczaj przyszywamy ręcznie, za pomocą igły i nitki.

Poproście kogoś dorosłego, najlepiej Mamę, aby zademonstrowała Wam nawlekanie nitki na igłę i przyszywanie guzika (możecie również spróbować nawlec igłę samodzielnie, pod czujnym okiem Mamy, lub Taty. : )

Jak sądzicie, ręczne szycie fartucha zajmuje dużo czasu? Bardzo dużo, dlatego dzisiejsze krawcowe szyją tak duże rzeczy przeważnie na maszynie. Jest ona w stanie wykonać idealny ścieg, a nawet różne ozdobne wzorki. Radzi sobie nawet z przyszywaniem guzików i zajmuje jej to, znacznie mniej czasu.

Jeżeli posiadacie w domu maszynę, poproście Mamę o zszycie ze sobą dwóch kawałków materiału. Dzięki temu, przekonacie się jak solidne i precyzyjne jest takie szycie, w odróżnieniu do szycia ręcznego.

,,Nie tylko igła i nitka” – przyjrzyjcie się obrazkom poniżej. Czy znacie i potraficie nazwać te wszystkie akcesoria, którymi w swojej pracy posługuje się krawiec? Do czego służy każde z nich?

,,Guzikowe rytmy” – wykorzystując różnokolorowe guziki, pobawcie się w odtwarzanie rytmów (podobnie, jak na wcześniejszych naszych zajęciach). Jeżeli nie macie guzików pod ręką, ,,wyczarujcie” je z kolorowego papieru.

,,Taniec igły z nitką” – zabawa ruchowa przy muzyce. Zapraszam Was teraz do zabawy, przy piosence ,,Tańcowała igła z nitką” (odtwarzamy piosenkę ponownie). Na hasło ,,igła” – dziecko skacze do przodu obunóż, na hasło ,,nitka” – dziecko pełza (jeżeli domownicy przyłączą się do zabawy, można wykonywać te ćwiczenia rotacyjnie).

,,Ubranka dla lalek i misiów” – dzisiaj każdy z Was może poczuć się jak krawiec, albo projektant mody. Wykorzystując rozmaite ścinki materiałów, tasiemek, koronek i innych dodatków, wykonajcie ubranko dla misia, lub lali (spodenki, albo sukienka). Sylwety lali i misia (do wyboru), do wydrukowania poniżej. Praktyczna wskazówka: najlepiej wykorzystać ,,klej magiczny”, lub ,,Wikol”, chociaż świeży klej biurowy również powinien sprostać zadaniu. : )

Życzę Wam miłej zabawy, ciekawych pomysłów i udanych projektów. Koniecznie pochwalcie się swoimi pięknymi pracami. : ) Zachęcam Was również do nauki naszej dzisiejszej piosenki (to doskonały trening pamięci). Do ,,usłyszenia” w poniedziałek. Udanego wypoczynku. : )

p. Monika

  • Przedszkole Nr 23,
    ul.Wolności 26
    80-538 Gdańsk

  • NIP 583-21-27-009
    tel./fax 583464949
    sekretariat@p23.edu.gdansk.pl