Dzielni strażacy 27.04.2020

DZIEŃ DOBRY, WITAM WAS : )

Jak tam nastroje po weekendzie? : ) W tym tygodniu poświęcimy naszą uwagę tematyce wybranych zawodów. Jak pewnie zauważyliście, Wasi Rodzice mają sporo obowiązków, a jednym z nich jest praca. Czy wiecie, gdzie pracują Wasi Rodzice? Jaki zawód wykonują? Zapytajcie Ich o to. Może opowiedzą Wam o swoim zawodzie.

Tymczasem, wielkimi krokami, nadchodzi Dzień Strażaka. To święto, które obchodzone jest 4 maja. Zazwyczaj, z tej okazji nasze przedszkolaki wybierają się na wycieczkę do remizy strażackiej, aby złożyć strażakom życzenia, wręczyć przygotowane laurki i dowiedzieć się wszystkiego o ich niezwykle ważnej dla nas pracy. Tym razem, w drodze wyjątku, poznamy pracę strażaków, w zupełnie inny sposób. : )

Czesław Janczarski ,,Straż pożarna”

Bije dzwon na alarm,

już śpieszą strażacy.

Czasem w nocy

– ze snu,

czasem w dzień

– od pracy.

Śpieszą na ratunek:

tam płonie zagroda!

Gra trąbka

– a czerwień

lśni na samochodach.

Pierwsi są na miejscu,

choćby szmat był drogi.

Pryska woda z węża,

syczy żar i ogień.

Gaśnie groźny pożar,

dym ku niebu pnie się.

Dzielna straż pożarna

ludziom pomoc niesie!

Po wysłuchaniu wiersza Dziecko, wypowiada się na temat pracy strażaków: jak się ubierają, co muszą zrobić, aby ugasić pożar, jaki sprzęt wykorzystują. Dzieci oceniają również, czy praca strażaków jest potrzebna, czy jest bezpieczna, trudna czy łatwa.

Obejrzyjcie teraz krótki film, dzięki któremu dowiecie się nieco więcej, m. in. o historii straży pożarnej, o sprzęcie ratowniczym i o wozach strażackich, jakimi dysponują strażacy w różnych krajach.

Pewnie po tym filmie, niejeden z Was, zapragnął być strażakiem. : )

Każdy z Was, może w przyszłości zostać dzielnym strażakiem i … uwaga: nie jest to zawód tylko dla chłopców. : ) Najważniejsze jednak jest to, by przyszły strażak, czy to chłopiec, czy dziewczynka, zadbał od najmłodszych lat o swoją sprawność i kondycję. Już teraz możecie się zmierzyć z niektórymi zadaniami. : )

,,Będę strażakiem” – zestaw zabaw i ćwiczeń ruchowych:

1. „Strażackie wozy jadą do pożaru” – Dzieci naśladują „pojazdy”, poruszając się szybkim biegiem w jednym kierunku . Sygnał wozu strażackiego oznajmiają głośnym „trąbieniem” .

2 . Ćwiczenie dużych grup mięśniowych: przez rytmiczne ruchy rąk i nóg naśladowanie wspinania się po drabinie. Po kilku ruchach sprawdzenie, czy jeszcze daleko (skłon głowy w tył) .

3 . „Pompujemy wodę” – ćwiczenia nóg. Dzieci z Rodzicami, lub Rodzeństwem dobierają się w pary, stając naprzeciwko siebie, i podają sobie ręce . Wykonują naprzemianstronne rytmiczne przysiady i wyprosty, naśladując w ten sposób pompowanie wody.

4 . Ćwiczenie siły: przenoszenie różnych przedmiotów z miejsca na miejsce (np. plastikowe butelki wypełnione wodą i/lub inne pakunki na miarę sił i możliwości dziecka).

5 . Pokonywanie przeszkód: przeskok przez belkę (np. trzonek od miotły) obunóż z miejsca lub jednonóż z biegu, czołganie pod belką – pełzanie lub czworakowanie.

6 . „Zasłużony odpoczynek” – ćwiczenia uspokajające . Leżenie tyłem, ręce wzdłuż tułowia, nogi zgięte w kolanach, stopy oparte o podłoże . Rytmiczne przenoszenie ramion za głowę i powrót do pozycji wyjściowej . Pracę ramion łączymy z wdechem . Powrót do „wozów strażackich” spokojnym powolnym marszem i odjazd do ,,remizy strażackiej” (krótkotrwały bieg).

Dziękuję za wspólny poranek. Byliście dzielni, jak prawdziwi strażacy. : )

p. Monika