„Biedroneczki są w kropeczki” – 05.05.

„Biedroneczki są w kropeczki”

„Biedroneczki lecą do nieba” – zabawa naśladowcza. (link do piosenki poniżej)
Dzieci stoją ze zgiętymi w łokciach rękoma blisko ciała. Muzyka oznacza, że „biedronki” lecą do nieba – dzieci biegają i rękoma naśladują ruch skrzydeł biedronki. Przerwa w muzyce oznacza, że „biedronki” lądują – dzieci przykucają lub kładą się na brzuchu. Zabawę powtarzamy kilka razy. https://www.youtube.com/watch?v=Ab7W2wDZkt8

„Panienki nie tylko w czerwonych sukienkach” – oglądanie fotografii biedronek, zwrócenie uwagi na różnorodność barw biedronek, rozmowa o zwyczajach żywieniowych.

Biedronki to chyba najbardziej lubiane owady. Potocznie nazywane bożymi krówkami są lubiane nawet przez dzieci. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to prawdziwie tajna broń ogrodnika. Bardzo lubimy wizyty biedronek w ogrodzie, gdyż nie szkodzą rośliną ogrodowym, a nawet je wspierają żywiąc się szkodnikami np. mszycami.

W naszym kraju żyją aż 74 gatunki biedronek. Najpopularniejsze są biedronka dwukropka i siedmiokropka, ale są także biedronki o 5, 10, 14, a nawet 20 kropkach.
W Polsce pojawiły się również biedronki azjatyckie, które różnią się wyglądem od naszej rodzimej siedmiokropki – mają inny kolor i inną ilość kropek.

Dzieci odpowiadają na pytania: Jakiego koloru jest biedronka na Waszym obrazku?
Co ma na skrzydełkach?
Ile ma kropek?
Jest duża czy mała?

„Mieszkańcy łąki”- karta pracy – wyszukiwanie szczegółów, którymi różnią się dwa obrazki. (plik poniżej)
Znajdźcie i obrysujcie 5 szczegółów, którymi różnią się obrazki.

„Biedronka” – praca plastyczna
Biedroneczkę możemy wykonać wg własnego pomysłu z dostępnych nam materiałów, np. z kolorowego papieru lub z wykorzystaniem talerza papierowego. Poniżej przykładowe pomysły.

Życzę wszystkim miłej zabawy i czekam na wasze prace. Mam nadzieję, że pochwalicie się swoimi biedronkami. Ściskam Was mocno i pozdrawiam p. Marzena.