„Kolorowe motylki” – 08.05.

„Kolorowe motylki”

Witam Was w ten słoneczny poranek i zapraszam do wspólnej zabawy.

Przywitanie na łące” – zabawa ruchowa z elementem artykulacyjnym z reakcją na przerwę w muzyce.

Dzieci przy muzyce tańczą dowolnie „na łące”, na przerwę w muzyce czytamy dzieciom zagadkę. Dziecko rozwiązuje zagadkę, a następnie dziecko wita się wydając określony dźwięk:

Co to za panie mają pasiaste ubranie, od nich słodki miodek na pewno dostaniesz”. ( pszczoły ) Dziecko wita się naśladując dźwięki, które wydaje: bzz – bzz, bzz – bzz, gdy usłyszy muzykę dalej tańczy.

Skaczą po łące , pływają w wodzie. Z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie” ( żabki ) Dziecko wita się mówiąc kum – kum, kum – kum, gdy usłyszy muzykę tańczy dalej.

Zielone nogi, zielona „grzywa”, cóż to za konik w trawie przygrywa?” (konik polny) Dziecko wita się mówiąc cyk – cyk, cyk – cyk, gdy usłyszy muzykę tańczy dalej.

Nogi ma czerwone, cienkie jak patyki, a po nasze żaby przybył aż z Afryki.” (bocian) Dziecko wita się mówiąc kle, kle, gdy usłyszy muzykę tańczy dalej.

Skąd się biorą motyle”- rozmowa kierowana, zapoznanie z cyklem życia motyla.

Motyle są postrzegane jako piękne stworzenia i często kojarzone są jako symbol wiosny i nadejście ciepłych dni. Tych owadów żyje około 150 tysięcy gatunków, z czego w Polsce występuje tylko około 3 tysiące. Kojarzą nam się przede wszystkim z bajecznymi kolorami, choć większość wygląda raczej niepozornie. Mają fascynujący cykl życiowy – z niezbyt atrakcyjnej gąsienicy przekształcają się w budzącą zachwyt postać dorosłą motyla. W przyrodzie nie są jednak tylko ozdobą. Stanowią pożywienie dla wielu gatunków zwierząt, pełnią także ważną funkcję owadów zapylających. Żeby nie było za słodko – jako gąsienice są wyjątkowo żarłoczne i często traktujemy je jak szkodniki. Czy zastanawialiście się kiedyś skąd się biorą kolorowe motyle? Jeżeli nie, to zapraszam do obejrzenia bajki i filmiku.

Cykl życia motyla” – karty pracy. (plik do pobrania) Obejrzyjcie filmik z instrukcją i spróbujcie wykonać zadanie z karty pracy.

Kolorowe motylki” – praca plastyczna. (zdjęcia)

Na zakończenie spróbujcie wykonać kolorowego motylka wg własnego pomysły. Przykładowe pomysły na motylki znajdziecie na załączonych zdjęciach. Życzę miłej zabawy.

Pozdrawiam p. Marzena