SZCZOTKA, PASTA, KUBEK, CIEPŁA WODA… – zajęcia popołudniowe 16.04.

SZCZOTKA, PASTA, KUBEK, CIEPŁA WODA…

Witam Was kochane przedszkolaki. Dzisiaj dowiemy się w jaki sposób należy dbać o nasze ząbki, aby były czyste i zdrowe.

Na początek poproście rodziców o przeczytanie opowiadania.

O czym marzą ząbki Kacpra?” – opowiadanie – uświadomienie konieczności dbania o zęby.

„Kacper ma trzy lata i nie lubi dbać o zęby, natomiast bardzo lubi jeść słodycze. Zęby Kacpra martwią się, ponieważ chłopczyk nie myje ich rano i wieczorem, a jak już myje, to bardzo niestarannie i niedokładnie. Zęby same nie umieją bronić się przed bakteriami. Jeden ząb jest już tak słaby, że zaczyna chorować i boleć. Kacper idzie do gabinetu stomatologicznego, aby go wyleczyć. Pani stomatolog leczy ząb i smaruje go specjalnym płynem chroniącym go przed bakteriami. Przypomina chłopcu o prawidłowym szczotkowaniu zębów. Kacper otrzymuje od pani doktor pastę do zębów, szczoteczkę oraz kubeczek i obiecuje należycie dbać o zęby, aby nie chorowały. Obiecuje też, że niedługo przyjdzie znowu do gabinetu i pokaże czyste, zadbane zęby.”

A teraz spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

• Dlaczego Kacper miał chore zęby?
  • Gdzie poszedł Kacper gdy jego zęby zaczęły chorować i boleć?
  • Co Kacper otrzymał od pani doktor?

Kiedy należy umyć zęby” – karta pracy (do pobrania poniżej)

Popatrzcie na kartę pracy, na której przedstawione są 3 ilustracje, na których Kacper je czekoladę, kładzie się spać i myje zęby. Wytnijcie je i ułóżcie wg kolejności. Jak myślicie co należy zrobić po jedzeniu słodyczy?

Połącz dzieci z kubeczkami” – karta pracy ( do pobrania poniżej)

Spójrzcie na ilustrację, czy wszystkie dzieci mają kubeczek ze szczoteczką ? Połączcie w pary dziecko z kubeczkiem tak, aby każde dziecko miało kubeczek ze szczoteczką. Dorysujcie brakujący kubeczek i szczoteczkę.

Jak prawidłowo myć zęby? – wysłuchanie piosenki i samodzielne mycie zębów. (plik z piosenką poniżej)

Zęby należy czyścić zgodnie z regułą: najpierw szczotkujemy górne zęby, zaczynamy od tych z przodu i stopniowo przechodzimy do szorowania tych z tyłu buzi. Należy pamiętać, że te zęby czyścimy, szorując szczoteczką od dziąseł w dół. W ten sposób usuwamy wszystkie zanieczyszczenia i bakterie. Następnie czyścimy górne zęby, ale od wewnętrznej strony jamy ustnej. Te również zaczynamy szorować z przodu, przechodząc stopniowo do tyłu buzi. Trzeba pamiętać, że tę stronę zębów należy również szorować od dziąseł w dół. Kolejnym krokiem będzie umycie dolnych zębów. Najpierw rozpoczynamy mycie zębów z przodu i stopniowo przechodzimy do szorowania tych z tyłu buzi. Tym razem mycie wygląda nieco inaczej, szorujemy od dziąseł w górę. Analogicznie postępujemy z zębami od wewnętrznej strony jamy ustnej.

Piosenka „Czyste ząbki”

Popatrzcie na ilustrację z instrukcją jak prawidłowo myć zęby i wysłuchajcie piosenki „Czyste zęby”. Na pewno każde z was będzie już wiedziało jak prawidłowo umyć ząbki. A teraz do dzieła, weźcie swoją szczoteczkę, kubek oraz pastę i słuchając piosenki umyjcie ząbki. Powodzenia.

Pozdrawiam p. Marzena