Zajęcia popołudniowe 04.05.2020

DZIEŃ DOBRY : )

Witam Was Przedszkolaki w ten piękny, słoneczny dzień. Pogoda dopisuje coraz bardziej, więc nie tylko w parkach i ogrodach zaczyna tętnić życie. Podobnie dzieje się na łąkach, gdzie wśród zieleni traw i kwitnących kwiatów można wypatrzeć mnóstwo owadów. Spójrzcie, właśnie nad polaną leci jakiś owad. Czy wiecie jak się nazywa? Spróbujcie naśladować jego lot i wydawane odgłosy: bzzzzzzzz…… : )

Wysłuchaliście wiersza, pt. ,,Pracowita pszczółka”. Czy wiecie dlaczego nosi taki tytuł? Czy pszczoły możemy nazwać pracowitymi zwierzętami? Czym się zajmują? Czy pszczoły są pożyteczne? (wyjaśniamy słowo ,,pożyteczne”: czyli przynoszące korzyści innym, inaczej: dające innym coś dobrego od siebie).

Obejrzyjcie krótką bajeczkę i poznajcie kilka szczegółów z życia pszczół, aby dowiedzieć się, w jaki sposób powstaje miód, gdzie mieszkają pszczoły i czym się zajmują w ulu oraz na łące.

Prawdziwym wielbicielem miodu jest Kubuś Puchatek. Czy Wy również lubicie miód?Może tak jak miś, powinniście się upewnić? : ) (jeśli Dziecko nie ma alergii na miód, przeprowadzamy degustację, podkreślając nie tylko walory smakowe miodu, ale również zdrowotne, uświadamiając dzieci o właściwościach wspomagających odporność organizmu, np. w okresie choroby).

Mmmm… naprawdę pyszny ten miód! : ) Muszę przyznać, za Kubusiem Puchatkiem, że ,,im bardziej zaglądam…” (do swojego słoika), ,,…tym bardziej go tam nie ma”. : ) Po prostu, znika w oka mgnieniu. : )

Czy wiecie, jak długo pszczoła musi pracować, by wytworzyć łyżeczkę miodu? Będziecie zaskoczeni. Poznacie odpowiedź na to pytanie oraz inne ciekawostki, oglądając film.

Teraz już wiecie, dlaczego mówimy o pszczołach, że są niezwykle pracowitymi i pożytecznymi owadami. Wy również możecie stać się podobni do pszczółek, sprzątając sprawnie swoje zabawki, pomagając Mamie w codziennych porządkach, starannie wykonując zadania z kart pracy (zadanie do wydrukowania i kreślenia po śladzie : ); staramy się kreślić bez odrywania ręki). To prawdziwy komplement, gdy ktoś powie o nas: ,,pracowity jak pszczółka”.

Jestem pewna, że dzięki dzisiejszym zajęciom poznaliście owady, które warto naśladować. Musimy otaczać je ochroną, by mogły żyć w swoim naturalnym środowisku. Dlatego, gdy spotkamy pszczołę, nie róbmy jej krzywdy. Pozwólmy jej spokojnie pracować i obserwujmy w działaniu. To dzięki nim mamy owoce, warzywa, piękne kwiaty i wszystko inne, co składa się na nasze pożywienie.

Pozdrawiam ,,w locie” wszystkie ,,pracowite pszczółki”. Bzzzzzzz……. : )

p. Monika

  • Przedszkole Nr 23,
    ul.Wolności 26
    80-538 Gdańsk

  • NIP 583-21-27-009
    tel./fax 583464949
    sekretariat@p23.edu.gdansk.pl