Zajęcia popołudniowe 05.05.2020

WITAJCIE : )

W dniu wczorajszym poznaliście pszczoły. Wiecie, że to owady, które są bardzo pracowite i jednocześnie pożyteczne. Dzisiaj, poznacie inne owady, jednak równie zapracowane. Czy zgadniecie, o czym mowa? Oto ich mieszkanie.Pewnie zgadliście. Chodzi o mrówki, a ich domem jest kopiec uformowany z ziemi, piasku.

Obejrzyjcie teraz ciekawy, krótki film o mrówkach (do odtworzenia fragment 0:20-2:28).

Mrówki, jak już wiecie, to bardzo pracowite i niezwykle silne stworzenia. Mimo swojej niewielkiej masy ciała i delikatnej budowy, potrafią dźwigać ciężary wielokrotnie przewyższające ich własną wagę. Prawdziwe z nich siłaczki i sprinterki. : )

Spytacie pewnie dlaczego te mrówki są tak zabiegane? Aby dowiedzieć się tego, obejrzyjcie bajkę (do odtworzenia fragment 0:00-8:56).
Lenistwo nie popłaca, nie tylko w bajkach. ; ) Konik polny przekonał się, że praca mrówek nie jest bezużyteczna, a ich trud okazał się ratunkiem nawet dla niego, w najgorszym momencie. Co by było, gdyby mrówki nie zgromadziły pożywienia? Pewnie nie zdołałyby przetrwać zimy. To dlatego, każdego lata robią w swoim gnieździe tak ogromne zapasy.

Wy również możecie wykazać się ,,mrówczą pracą”, robiąc systematycznie pożyteczne rzeczy. Nie musicie robić zapasów, ale możecie postarać się, np. o to, by za każdym razem odkładać wszystkie rzeczy na swoje miejsce (wtedy zawsze będziecie wiedzieli, gdzie można je znaleźć). Możecie też starannie pokolorować obrazek, wg zamieszczonego wzoru. To również ,,mrówcza praca”, jeśli wykonujemy ją dokładnie.

Gdy tylko uda się Wam starannie pokolorować obrazek, dorysujcie jakiś owoc, którym mrówka podzieli się z konikiem polnym. : ) To bardzo miły i uprzejmy gest, świadczący o przyjaźni i nieoceniony dar wzajemnej pomocy. Pewnie nie raz, w życiu jeszcze się dowiecie, że ,,prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”.

Z pozdrowieniami

p. Monika

  • Przedszkole Nr 23,
    ul.Wolności 26
    80-538 Gdańsk

  • NIP 583-21-27-009
    tel./fax 583464949
    sekretariat@p23.edu.gdansk.pl