Zajęcia popołudniowe 06.05.2020

DZIEŃ DOBRY, PRZEDSZKOLAKI

Zapraszam Was do obejrzenia przygody Reksia. Dowiecie się, dzięki temu, kto będzie głównym bohaterem dzisiejszych zajęć.

Czy potraficie nazwać nieproszonego gościa, który zamieszkał w budzie Reksia? Tak, to świerszcz. Posłuchajcie, jak gra na swoich skrzydełkach (do odtworzenia krótki fargment).

Świerszcz jest kuzynem konika polnego i pasikonika. Wszyscy oni są mieszkańcami łąk i niestrudzonymi ,,muzykantami”. : ) Tak konik polny gra na swoich odnóżach (do odtworzenia krótki fragment).

Tutaj zaobserwujecie pasikonika. Zwróćcie uwagę na jego doskonały kamuflaż. Jego ciało upodobniło się tak bardzo do zielonych liści, że często trudno go dostrzec pośród roślin. To najlepsza ochrona przed drapieżnikami, które dzięki temu nie dostrzegają żywej kolacji : ), (do odtworzenia krótki fragment).

Może się zdarzyć, że i Was odwiedzi kiedyś konik polny, pasikonik, albo świerszcz. Nie bójcie się, na pewno żadne z tych stworzeń nie zrobi Wam najmniejszej krzywdy, ale i Wy obchodźcie się z nimi delikatnie. : )

Czym żywi się konik polny? To roślinożerca, podobnie jak świerszcz, obaj żywią się głównie roślinami, w odróżnieniu od pasikonika, który jest łowcą owadów. Cechą charakterystyczną dla ,,kuzynów”: konika polnego i pasikonika jest zwinny sposób przemieszczania się. Koniki polne i pasikoniki potrafią skakać na spore odległości.

Spróbujcie i Wy zamienić się w konika polnego i skoczyć obunóż jak najdalej. : ) Możecie to powtórzyć, bijąc własny rekord. : )

Zapraszam Was teraz do wykonania zadania z karty pracy. Spróbujcie rysować po śladzie, bez odrywania ręki, ścieżki pokonane przez koniki polne. Punktem startowym jest każda zielona kropka.

Kilka ciekawostek, zaczerpniętych ze strony Polskich Parków Narodowych dla zaciekawionych Rodziców : )

Konik polny? Świerszcz? Pasikonik?
Te znane ze swej urzekającej gry na „skrzypcach” owady są przez nas często mylone. Niektórzy uważają nawet, iż wspomniane nazwy są po prostu zamienne – że określenie świerszcza – pasikonikiem – to żadna pomyłka. Sprawa nie jest jednak tak prosta, tym bardziej że w obrębie samego tylko rodzaju Tettigonia (pasikoniki) występują w Polsce aż trzy różniące się między sobą gatunki.
Pasikoniki są od świerszczy i koników polnych (ta nazwa jest raczej potoczną nazwą szarańczaków) zdecydowanie większe, samice gatunku Tettigonia viridissima (p.zielony) przekraczają 4 cm długości. Inną z wyraźnych różnic jest kolor ciała – czyli zieleń która może jednak przyjmować rozmaity odcień (od zielono-żółtego, przez „klasyczny” zielony do zielono-brązowego). Posiadają bardzo długie, delikatnej budowy czułki, niesłychanie silne szczęki, a odwłok samic zakończony jest szablastym pokładełkiem, mylnie uważanym niekiedy za żądło. Jest to nic innego jak narzędzie służące do składania jaj w ziemi, lub w zagłębieniach kory drzew.
Pasikoniki od szarańczaków i świerszczy różnią się w dodatku sposobem odżywiania. O ile dwa ostatnie są z reguły roślinożercami (rzadziej pobierają pokarm zwierzęcy) – to pasikoniki pozostają urodzonymi łowcami, uzupełniając tylko swą owadzią dietę o takie, czy inne rośliny.
Sposób gry na „skrzypcach” też jest u nich różny. Pasikoniki „koncertują” pocierając o siebie tzw. narządy strydulacyjne, znajdujące się u nasady pierwszej pary skrzydeł, inaczej zatem niż szarańczaki(koniki polne pocierają o skrzydła ostatnią parę odnóży).
A skąd nazwa pasikonik? Domyślić się nietrudno, wystarczy spojrzeć na głowę owada, która faktycznie przypomina koński łeb.

Na koniec, pożegnam się z Wami piosenką, zachęcając do bicia kolejnych rekordów w ,,skokach w dal”. : )

Moc pozdrowień

p. Monika

UWAGA, UWAGA: Wszystkim zainteresowanym przypominam o dzisiejszej premierze spektaklu ,,Baśń o rycerzu bez konia” (szczegóły w naszej grupowej zakładce ,,Wydarzenia”, pod tym samym tytułem). Do zobaczenia o 18:00. : )