Zajęcia popołudniowe 07.05.2020

WITAJCIE, PRZEDSZKOLAKI : )

Dziś przyjrzymy się bliżej ślimakom. Czy wiecie, gdzie można je spotkać? Ślimaki żyją na łąkach, ale również w parkach, w ogrodach, na polach, a także w lesie. Można je spotkać wszędzie, również na naszych miejskich trawnikach, ale także w zbiornikach wodnych (m. in. w stawach i w jeziorach).

Pewien ślimak wybrał się na wędrówkę do lasu. Zobaczcie, kogo tam spotkał i jak zabawnie skończyła się jego przygoda.

Prawdziwym domem ślimaka jest jego muszla. To dzięki niej, czuje się bezpiecznie, bo w każdej chwili może się w niej schować. Obejrzyjcie film o prawdziwych ślimakach, aby zaobserwować ich budowę i sposób poruszania się (do odtworzenia fragment 2:30 – 4:39).

Ślimaki, to naprawdę powolne zwierzęta, jednak dzięki temu, że swój domek noszą na plecach, nigdzie nie muszą się spieszyć. : ) To nieprawda , że zajadają się pierogami. : ) Wystarczy im soczysta trawa i inne zielone przysmaki (np. mlecze, koniczyna, świeże liście kapusty, sałaty, lub kalafiora). Być może, będąc na spacerze, wypatrzycie gdzieś ślimaka (najłatwiej po deszczu). Warto mu wtedy opowiedzieć rymowankę (o tych pierogach, bo działa to, jak magiczne zaklęcie : ), a on odwdzięczy się Wam, wyłaniając się z muszelki. : )


Ślimaki czują się najlepiej w naturalnym środowisku, dlatego warto pozostawić je tam, gdzie je znaleźliśmy. W domu, możecie natomiast wykonać swoje ślimaczki z kolorowego papieru. Oto propozycja:

Jeżeli macie nieco więcej czasu, możecie wykonać całą rodzinkę ślimaków, a potem bawić się nimi, organizując ,,wyścigi” (przy tej okazji wykonujemy ćwiczenia oddechowe, by przesuwać ślimaka, z każdym podmuchem wydychanego powietrza, albo ćwiczymy zręczność dłoni, przesuwając go pstrykaniem palców).

Życzę Wam miłego popołudnia i wesołej zabawy. : )

p. Monika

  • Przedszkole Nr 23,
    ul.Wolności 26
    80-538 Gdańsk

  • NIP 583-21-27-009
    tel./fax 583464949
    sekretariat@p23.edu.gdansk.pl