Pole pełne zboża – 22.04.2020

Witam Was serdecznie 🙂

Temat zajęć: „Pole pełne zboża”

1. „Pracowity dzień rolnika” – zabawa ruchowa.

Rodzic opowiada dziecku,  jakie czynności wykonuje rolnik w gospodarstwie / na polu. Dziecko naśladuje wszystkie wymieniane czynności, np. sianie zboża, sadzenie warzyw, pielenie grządek, zbieranie owoców, koszenie zboża.

2. „Ziarno” – oglądanie i poznawanie nazw zbóż na podstawie zdjęć

3. „Od ziarenka do bochenka”

Drodzy rodzice bardzo proszę o zapoznanie dzieci z procesem produkcyjnym chleba na podstawie historyki obrazkowej – historyjka zamieszczona poniżej tekstu -ale kochani najpierw układamy ją wg prawidłowej kolejności. Bardzo proszę, aby rodzic, wykorzystując historyjkę obrazkową zachęcił dzieci, żeby wspólnie spróbowały ustalić kolejność powstawania pieczywa (od zbierania zboża z pola, przez młyn, piekarnię do bochenka) z nazwaniem czynności, które temu towarzyszą (np. siew, żniwa, mielenie, przesypywanie, ugniatanie, pieczenie). Dzieci tworzą „przepis na chleb” i z pomocą rodzica/opiekuna wykonują opisowy plan niezbędnych czynności. Prowadzący tłumaczy, że niedojedzony chleb nie powinien trafiać do kosza na śmieci, lecz np. do karmnika dla ptaków lub dla innych zwierząt.

4. „Degustacja chleba” – omówienie gatunków

Osoba prowadząca częstuje dzieci chlebem i przypomina, że jedząc, należy pamiętać o dokładnym przeżuwaniu kęsów. Proponujemy, aby dzieci zjadły po całej kromce chleba (z uwzględnieniem skórek, które bywają często pomijane podczas jedzenia).

5. „Stary Donald „– zabawa ruchowa przy piosence

Prowadzący zachęca dzieci, by swobodnie poruszając się po pokoju, wyobraziły sobie, że są zwierzętami, które śpiewają piosenkę o farmerze Donaldzie, ale w innym – „zwierzęcym” języku. Zachęca, by wymienione zwierzęta na hasło rodzica, zachowując linię melodyczną, śpiewały zwrotki oraz refreny naśladując głosy zwierząt: psy – hau, hau; koty – miau, miau itp.

Do jutra kochani pozdrawiam Pani Gabrysia 🙂