Chory pajac – 6.05

Witam wszystkich którzy mają dobry humor. A kto jeszcze nie ma dobrego humoru też zapraszam do naszych codziennych zabaw – myślę, że humor wróci. A więc zaczynamy się dobrze bawić :-)

1. „Wskocz do hula-hop”

Zabawa ruchowa. ( w przypadku braku hula – hop można wykonać okrąg z np. szalika, apaszki) Rodzic rozkłada w sali obręcze – po jednej dla każdego uczestnika zabawy. Dzieci biegają. Na jedno klaśnięcie wskakują do obręczy na jednej nodze. Na dwa klaśnięcia wskakują do obręczy obunóż. Na trzy – wskakują do obręczy obunóż bokiem.

2. „Katar” – zabawa oddechowa.

Rodzic czyta rymowankę, a dziecko ją powtarza i stara się zapamiętać. Następnie wdycha nosem powietrze, zatyka palcami nos i stara się powiedzieć cały wierszyk bez dobierania oddechu z zatkanym nosem.

A ten katar wciąż figluje: na czerwono nos maluje.

3.Odsłuchanie wierszyka czytanego przez rodzica opiekuna pt. „ Katar” Jana Brzechwy

Katar” Jan Brzechwa

Spotkał katar Katarzynę –

Katarzyna pod pierzynę –

Sprowadzono wnet doktora –

A – psik!

Pani jest na katar chora” –

Terpentyną grzbiet jej natarł –

A – psik!

A po chwili sam miał katar –

Poszedł doktor do rejenta –

A – psik!

A to właśnie były święta –

Stoi flaków pełna micha –

A – psik!

A już rejent w michę kicha –

Od rejenta poszło dalej –

Bo się goście pokichali –

A – psik!

Od tych gości ich znów goście –

A – psik!

Że dudniło jak na moście –

Przed godziną jedenastą –

Już kichało całe miasto –

Aż zabrakło terpentyny –

Z winy jednej Katarzyny –

A – psik!

4. „Chory pajac – zdrowy pajac”

Mamo! Tato!

Stań przodem do dziecka. Puść muzykę relaksacyjną, którą lubicie słuchać. Opowiedz dziecku o pajacyku i wymyśl ruchy pantomimiczne, które dziecko będzie musiało powtórzyć.

Mówimy dziecku:

-Znam pewnego pajacyka, który kiedy jest zdrowy, jest mu bardzo wesoło i wysoko podskakuje, klaszcząc w dłonie. .dziecko wykonuje podskoki i klaszcze,

-Ale czasem pajacyk nie czuje się dobrze i wtedy dobry humor go opuszcza. Najpierw opuszcza ręce. .ręce dziecka opadają…, potem ramiona… dziecko opuszcza ramiona, następnie humor wychodzi
z głowy… opuszcza głowę. Nie wygląda dobrze… dziecko robi smutną minę… i może zachorować. Ale nie poddaje się, wypija sok z malin… dziecko naśladuje ruch podnoszenia szklanki do ust i picia
i dobry humor wraz ze zdrowiem powraca. Po kolei, do całego ciała, najpierw do nóg.. dziecko prostuje nogi w kolanach, potem do pleców… prostuje ciało. Pajac znowu jest zdrowy i wesoły… dziecko skacze pajacyki”, klaszcząc w dłonie nad głową.

Pozdrawiam Pani Gabrysia 🙂