Zajęcia popołudniowe – 14.05

Dzień dobry kochane dzieci, witam również Waszych wspaniałych rodziców.

Zaproście do zabawy rodziców lub starsze rodzeństwo i poproście ich ,aby pomogli Wam w odczytaniu opowiadania pt.: „Przygoda małej pszczółki”– opowiadanie C. Lewandowskiej

Był piękny wiosenny dzień. Rodzina pszczela wraz z małą pszczółką wybrała się na łąkę, by zebrać z kolorowych kwiatów nektar i pyłek. Pamiętaj Maju, nie oddalaj się bo możesz zabłądzić i nie trafisz sama do naszego ula. Mamy bardzo dużo pracy, musimy zebrać nektar z kwiatów. Maja fruwała z kwiatka na kwiatek i zlizywała języczkiem nektar i pyłek z kwiatów. Nawet nie spostrzegła się, że oddaliła się daleko od swojej rodziny. I …. rozpłakała się. Co ja teraz zrobię? Jak trafię do swojego domku – ula? Nie pamiętam drogi. Aż tu, co to za duża pszczoła? Dzień dobry mała dziewczynko, co ty sama tu robisz? Jestem bąk Felek, dlaczego płaczesz? Ja jestem pszczółka Maja, przyfrunęłam na tę łączkę, by zbierać nektar ze swoją rodziną i się zgubiłam. I Maja się znowu rozpłakała. Nie płacz Maju, otrzyj z oczu łzy, ja ci pomogę i szybko znajdziemy twoją rodzinę. Wiem gdzie znajdują się najbliższe ule, pofruniemy Maju razem. I bąk Felek razem z mała pszczółką przyfrunęli do ula. Pszczółka podziękowała bąkowi i postanowiła więcej nie oddalać się od swojej rodziny pomimo pracy podczas zbierania pyłku i nektaru z kwiatów.

Drodzy rodzice porozmawiajcie z dzieckiem na temat treści opowiadania:

-Kto występował w opowiadaniu?

-Co się przytrafiło małej pszczółce i dlaczego?

Aktywność plastyczna. „Pszczółki”- zapraszam do zabawy plastycznej .

Potrzebne będą rolki z papieru toaletowego, kolorowy papier:żółty i brązowy, klej, nożyczki, dwa patyczki do szaszłyków, taśma klejąca lub kawałek plasteliny. Proponuję wykonać dwie pszczółki, żeby je potem wykorzystać do zabawy w bohaterów opowiadania i przypomnieć sobie przygodę pszczółki Mai- czyli zrobić mały teatrzyk. Najpierw owijamy rolki po papierze żółtym kolorem i je obklejamy tym żółtym papierem. Potem wycinamy i przyklejamy brązowe paski w małych odstępach, ale nie do samej góry, bo musi być miejsce na oczy. Następnie wycinamy z żółtego papieru skrzydełka- mogą być w kształcie serduszek i przyklejamy je od tyłu na rolkę. Teraz tylko wyciąć małe kółeczka i przykleić u góry jako oczy (lub ich narysować)oraz dokleić jeszcze czułki, które wcześniej wycinamy z brązowego papieru lub czarnego. Można również wyciąć koło z jasnego papieru , narysować buzię i przykleić . Na koniec osadzić pszczółki na patyczkach- można przykleić taśmą, albo plasteliną i mamy pszczółki gotowe. W opowiadaniu występuje jeszcze przecież bąk Felek, a możemy go zrobić tak samo, bo jest bardzo podobny do pszczoły, tylko bardziej okrągły. Możemy go zrobić z połówki rolki. Oczywiście jak chcecie, ale można też jedną z pszczółek zamienić w bąka Felka. Teraz zapraszam Was do zabawy w teatrzyk z wykorzystaniem pszczółek , które zrobiliście. Można przedstawić najpierw przygodę małej pszczółki z naszego opowiadania, a potem można wymyślić jakieś swoje opowiadanie i go też przedstawić.

MIŁEJ ZABAWY!

Czekam na wasze zdjęcia 🙂 pozdrawiam Pani Gabrysia