CD WYNALAZKI 28.04.2020 r zajęcia popołudniowe

Ahoj Przedszkolaki!

Czy pamiętacie kto to jest odkrywca? Macie rację odkrywca to człowiek który jako pierwszy coś odkrył np. M. Kopernik, który odkrył że Ziemia krąży wokół Słońca. a wynalazek? Wynalazkiem jest coś co zostało wymyślone i skonstruowane w przeciwieństwie do odkrycia czegoś co już istniało lecz nie było znane. Powstaje zwykle z połączenia istniejącej już techniki w inny sposób np. A.G. Bell wynalazca telefonu.

Teraz zapoznam Was z innymi wynalazkami o których Wam nie mówiła p. Monika:

Zagadka:

Szybszy niż orzeł, szybszy niż sokół. Żaden ptak nie lata tak wysoko. (samolot)

Bracia Orville Wright Uważani są powszechnie za konstruktorów pierwszego udanego samolotu. W 1903 roku wznieśli się w powietrze skonstruowaną przez siebie maszyną napędzaną silnikiem spalinowym. Wydarzenie uznawane jest za pierwszy w  historii ludzkości lot samolotem. Lot trwał 12 sekund i pokonał 260 metrów. Samolot startował z katapulty, bo nie miał podwozia. Na przestrzeni lat bardzo zmienił się wygląd samolotu. Teraz kiedy podróżujecie, a wiem to z Waszych opowiadań samolot to najszybszy i najbezpieczniejszy środek transportu. Popatrzcie jak wyglądał on kiedyś, a jak teraz:

Zagadka:

Kierownica, dzwonek, koła z oponami. Jedzie na nim człowiek i rusza nogami. (rower)

Karl Freiherr Drais von Sauerbronn zbudował pierwowzór roweru tzw. maszynę biegową (drezyna). Pojazd wprawiano w ruch przez odpychanie się nogami od ziemi. Prędkość ok. 13–15 km/h. Obecnie zasada przeżywa renesans w wykonaniu dla dzieci. Pierwotnie nosił nazwę welocyped oraz bicykl, obecna polska nazwa pochodzi od brytyjskiej firmy Rover, która dawniej produkowała rowery.

Zagadka:

Chodź nóg nie posiada, szybko pędzi szosą, bo nie nogi ale koła po szosie go niosą. (samochód)

Za pierwszego konstruktora – wynalazcę pojazdu mechanicznego – uznaje się Francuza o nazwisku Nicolas-Joseph Cugnot, który zaprezentował swoje pionierskie dzieło napędzane silnikiem parowym w roku 1769.  100 lat później Siegfried Marcus testował prototyp pojazdu z silnikiem spalinowym. Ich sukces był częściowy, a pojazdy okazały się niewystarczająco dopracowane, by poruszać się samodzielnie i pokonywać dłuższe dystanse, lub zbyt skomplikowane w obsłudze dla jednej osoby. Wygląd samochodu zmieniał się na przestrzeni lat. Obecnie samochody konstruowane są głównie z myślą o wygodzie i bezpieczeństwie ich użytkowników.

Kiedy już wysłuchacie ciekawostek o samolocie, rowerze i samochodzie zapraszam do ich kolorowania.

Pozdrawiam serdecznie;)

A.Ilnicka