DZIEŃ STRAŻAKA 4.05.2020 r zajęcia poranne

Witam Was serdecznie !

Pierwszy dzień tygodnia to poniedziałek i nasze pierwsze spotkanie w tym tygodniu. Mam nadzieję że się stęskniłyście bo ja bardzo 🙂

Dzisiejsze spotkanie zaczniemy od rozwiązania zagadki:

Kto pracuje w hełmie,
pnie się po drabinie,
kiedy syczy ogień i gdy woda płynie?” (strażak)

Każdego roku, 4 maja w Dzień Świętego Floriana strażacy obchodzą swoje święto. W tym dniu obchodzony jest też Międzynarodowy Dzień Strażaka. Jego symbolem jest czerwono-niebieska wstążeczka, która symbolizuje ogień i gaszącą go wodę. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest, jako święto zawodowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Świętuje zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

Dlaczego św. Florian patronuje strażakom?

Kult narodził się w średniowieczu, epoce, która przywiązywała szczególną wagę do relikwii świętych. Św. Florian to gorliwy wyznawca Chrystusa, który narażając własne życie, wspierał prześladowanych chrześcijan. Został aresztowany i skazany na śmierć. Legenda głosi, iż w czasie torturowania oznajmił, że choćby wrzucono go w ogień i tak nie wyprze się wiary. Św. Florian to patron wszystkich ludzi, którzy w trosce o życie bliźnich i ludzkie mienie walczą z ogniem i zagrożeniem. To wzór męstwa, odwagi i ofiarności. W 1184 roku relikwie św. Floriana sprowadzono do Krakowa i umieszczono w świątyni na Kleparzu. W XVI w. wybuchł pożar, który zniszczył prawie całą okolicę – oprócz tego właśnie kościoła.  Warto nadmienić, iż pożary były prawdziwą plagą dawnych miast, czemu sprzyjała ciasna zabudowa i materiał, z jakich konstruowano domostwa. Drewno i słoma przegrywały walkę z żywiołem. O regularnej straży pożarnej w średniowieczu nikt nie słyszał, ta powstanie dopiero w wieku XIX. Połączenie motywu legendarnej deklaracji św. Floriana i cudem ocalałej z pożaru świątyni na Kleparzu sprawiły, że w tradycji ludowej święty ten stał się patronem wszystkich zawodów związanych z ogniem – przede wszystkim jednak strażaków, a 4 maja to data jego męczeńskiej śmierci.

Zapraszam Was teraz na prezentację o STRAŻAKU

A.Ilnicka

  • Przedszkole Nr 23,
    ul.Wolności 26
    80-538 Gdańsk

  • NIP 583-21-27-009
    tel./fax 583464949
    sekretariat@p23.edu.gdansk.pl