JAK POWSTAJE PAPIER? – zajęcia popołudniowe 06.05.2020

Dzień dobry  Dzieci!

Książki… no właśnie, one zawsze cierpliwie na nas czekają. Moje niektóre, całkiem nowe książki, czekały na mnie kilka miesięcy, aż je przeczytam. Doczekały się jednak. Czy wam też sprawia przyjemność widok nowiutkiej książki, ze świecącą okładką, bez żadnego zmarszczenia i zagięć oraz pachnącą nowością prosto z drukarni ? Bo mi tak! Miło jest, gdy nasze książki cały czas wyglądają jak nowe, dlatego trzeba o nie bardzo dbać. Ale chciałam was zapytać o zupełnie coś innego… Już wiecie, jak powstają książki, wiecie również, że są wykonane z papieru, ale… czy wiecie jak powstaje papier? Nie ? W takim razie zapraszam Was do obejrzenia krótkiego filmu 😊

Chciałabym Wam zaproponować kilka zabaw z papierem. Będziecie potrzebować kartki papieru oraz kilka kartek gazety.

Zabawa 1.

Spróbujcie zwinąć kartkę w rulon, tak aby powstała z niego lornetka. Czy Wam się udało? Jeśli tak, poobserwujcie przez nią krajobraz za oknem. Ja zaobserwowałam wiosenne kwiatki i lecące ptaszki. A Wy co zobaczyliście?

Zabawa 2.

Poćwiczymy ręce i rzuty do celu? Przygotujcie kilka kartek gazety. Zróbcie z nich papierowe kule. Kiedy będą gotowe, ustawcie miskę w odległości 1 m i… START! Rzucamy do celu! Kto trafił?

Czy już wiecie jak powstaje papier? Spróbujcie w takim razie ułożyć krótką historyjkę obrazkową. Postępujcie zgodnie z poleceniami na obrazku.

Czy wiesz, że… ?

Do wytworzenia 1 tony papieru potrzeba aż 17 drzew! Dlatego, aby chronić lasy, lepiej jest produkować papier z makulatury.

Ściskam Was mocno!
Pani Monika