KOCHAM CIĘ POLSKO – zajęcia poranne 30.04.2020

Witam Wszystkie Dzieciaczki oraz Rodziców!

Już jutro rozpoczynamy „majówkę”! A czy wiecie, że MAJÓWKA to nie tylko wolne dni? Podczas jej trwania nasz kraj obchodzi bardzo ważne święta. Zobaczcie sami😊

1 MAJA – Międzynarodowe Święto Pracy, popularnie zwane 1 Maja, obchodzone jest corocznie od roku 1890. W Polsce budzi często mieszane uczucia, gdyż bywa kojarzone z komunistyczną przeszłością naszego kraju. Nie jest to jednak święto wyłącznie komunistyczne, 1 Maja jest świętem robotniczym i pracowniczym.

2 MAJA– Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to stosunkowo młode święto. Ustanowione zostało przez Sejm w roku 2004. Święto to ma popularyzować wiedzę o polskich symbolach narodowych oraz uczyć do nich szacunku.


3 MAJA – Święto Narodowe Trzeciego Maja to święto państwowe, które obchodzone jest w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów (czyli Polski i Litwy połączonych unią). Konstytucja to podstawowy zbiór praw obowiązujących w danym państwie, a ta uchwalona 3 maja 1791 roku miała szczególne znaczenie. Uważa się, że była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej z roku 1787, nowoczesną i demokratyczną konstytucją.

Teraz już wiecie, dlaczego te majowe dni (poza Świętem Flagi) są wolne od pracy, przedszkola i szkoły ?:)

Mój Drogie Przedszkolaki spróbuj dokończyć zdania

Dokończ zdanie…

 • Moją ojczyzną jest…
 • Flaga polska jest…
 • Nasze godło narodowe to…
 • Mieszkam w Polsce i mówię w języku….
 • Miejscowość, w której mieszkam to…
 • Rzeka, która płynie przez nasz kraj to…
 • Stolicą Polski jest…

 

Kochane Przedszkolaki, dzisiaj wysłuchajcie opowieści słowno – ruchowej „Nasz piękny i kraj” i postarajcie się sami poruszać zgodnie z czytanym tekstem. Na pewno sobie poradzicie! A może wymyślicie jakieś ciekawe miejsce, które można odwiedzić w Polsce i pokażecie je za pomocą ruchu?? 

 „Nasz piękny kraj”  

Jesteśmy w górach. Góry są takie wysokie (dzieci stają na palcach i wyciągają ręce wysoko ponad głowę! Wspinamy się (naśladują wspinanie), to wcale nie jest proste (ocierają pot z czoła). Ale już niebawem osiągniemy szczyt (naśladują wspinanie i ocieranie potu). Jesteśmy na szczycie! Zobaczcie jak tutaj pięknie (wykonują skręty tułowia w pozycji stojącej)! Odpocznijmy trochę (kładą się na brzuchu). Na dół zjedziemy kolejką (wykonują kilka przysiadów). Wykonujemy teraz długi skok (skaczą obunóż jak najdalej) i … jesteśmy w lesie. Bierzemy udział w biegu wokół jeziora (biegniemy dookoła np. dywanu).

Brawo! Wypijmy wodę, bo jesteśmy zmęczeni (naśladują picie wody). A teraz znowu długi skok (skaczą obunóż jak najdalej) i … jesteśmy teraz nad morzem. Słychać mewy (nasłuchują, przykładając dłoń do ucha), fale uderzają o brzeg (wydają dźwięki: szszsz…). Biegniemy w kierunku wody i … siup (wykonują skok obunóż i przykucają)! Trochę zimna ta woda… (trzęsą się z zimna). Szybko wycieramy ciało ręcznikiem (naśladują wycieranie) i kładziemy się na ciepłym piasku (kładą się i na plecach i głęboko oddychają).

Na pewno się zmęczyliście, dlatego czas odpoczynek z kredkami i mazakami 😊

Kto ma możliwość wydrukowania klika w plik poniżej, a kto nie… to jego zadaniem jest narysowanie jednego z polskich symboli.

Udanej Majówki Wam życzę!

Pozdrawiam Serdecznie
Pani Monika O.

 • Przedszkole Nr 23,
  ul.Wolności 26
  80-538 Gdańsk

 • NIP 583-21-27-009
  tel./fax 583464949
  sekretariat@p23.edu.gdansk.pl