MOJE MIASTO GDAŃSK 20.05.2020 r

Dzień dobry przedszkolaki!

Zapraszam dzisiaj na spacer po Gdańsku . Chciałabym pokazać Wam najciekawsze miejsca naszego miasta. Większość z Was urodziła się w Gdańsku i jest on Waszym rodzinnym miastem. W czasie spacerów z rodzicami zapoznaliście się już z jego urokliwymi zakątkami a dzisiaj pokażę miejsca, które ja lubię i odwiedzam.

Dzisiejszy Gdańsk to największy ośrodek gospodarczy, naukowy i kulturalny polskiego Wybrzeża, stolica ponad milionowej aglomeracji miejskiej. Gdańsk jest jednym z najstarszych miast Polski. Około 975 roku nad rzeką Motławą z inicjatywy Mieszka I, wybudowano więc gród z portem. Nazwę miasta uwieczniono zapisem w rzymskim „Żywocie Św. Wojciecha” jako Gyddanyzc.

Zobaczcie jak kiedyś wyglądał Gdańsk

Przypomnijcie sobie jak wygląda herb Gdańska

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się jak powstawał herb miasta Gdańska zapraszamy na film

1. Długie pobrzeże wzdłuż Motławy

To jedno z popularniejszych miejsc w całym Gdańsku, o czym świadczą wieczne tłumy. Poza widokami zobaczycie wiele ciekawych zabytków, m.in. Żuraw, , ogromny statek Sołdek czy Zieloną Bramę Głównego Miasta, prawdopodobnie najstarszą bramę miejską w Gdańsku.

2. Romantyczna ulica Mariacka

Warto przespacerować się ulicą Mariacką, przy której mieszczą się pracownie bursztynu. Jest to jedyna tak wyjątkowa ulica w Gdańsku, głównie za sprawą przedproży, które znajdują się przed każdą z kamienic. Te schodkowe wejścia wraz z tarasem zostały zbudowane by zapobiec zalaniu. Ulica Mariacka jest szczególnie piękna wieczorem, kiedy nie ma na niej nikogo, a światło z lamp oświetla przedproża wraz z klimatycznymi kamienicami.

3. Dwór Artusa

Dwór Artusa to jeden z najciekawszych budynków gdańskiego Traktatu Królewskiego. Pierwszą budowlę w tym miejscu wzniesiono w połowie XIV w. na wniosek Bractwa św. Jerzego, które chciało gromadzić w reprezentacyjnym miejscu elity miasta. Powstała ekskluzywna gospoda, gdzie spotykali się najbogatsi gdańszczaninie, a także księgarze i artyści. Dziś można tu obejrzeć wiele ciekawych eksponatów, m. in. kolekcje najstarszych modeli żaglowców w Polsce i najstarszą ladę piwną z 1592 r.

4. Ratusz Głównego Miasta i fontanna Neptuna

Na Długim Targu, przed Dworem Artusa stoi fontanna Neptuna. To symbol miasta, który na pewno nie umknie Waszemu wzrokowi. Fontanna Neptuna z Ratuszem Głównego Miasta w tle to chyba najczęściej uwieczniany na zdjęciach zakątek Gdańska.

5. Koło Widokowe

Niezwykłe zabytki, charakterystyczne ulice i mosty, stoczniowe żurawie, a także statki przepływające Motławą – to wszystko można oglądać w Gdańsku z wysokości 50 m, siedząc w jednej z 36 wygodnych, klimatyzowanych i ogrzewanych gondoli koła widokowego.

6. Park Oliwski

Gdańsk parkami i ogrodami słynie. Jednym z piękniejszych jest natomiast zabytkowy park nad Potokiem Oliwskim. Znajdziesz tu stawy, urocze zaułki i alejki, a nawet Ogród Botaniczny.

7. Ogród Zoologiczny Wybrzeża

Mieści się ono na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i zajmuje 136 hektarów, co czyni je największym ogrodem zoologicznym w Polsce. Na terenie ogrodu żyje około 1040 przedstawicieli 190 gatunków zwierząt, w tym rzadko spotykane kondory wielkie czy żyrafy Rothschilda.

9. Stadion Energa Gdańsk

Stadion został wybudowany specjalnie z myślą o mistrzostwach Europy w piłce nożnej, które odbywały się w 2012 roku w Polsce i Ukrainie. Pierwszym meczem rozegranym na stadionie było spotkanie Lechii Gdańsk z Cracovią 14 sierpnia w ramach 3. kolejki Ekstraklasy, które zakończyło się wynikiem 1:1. Pierwszy międzynarodowy mecz na Stadionie w Gdańsku Letnicy odbył się 6 września pomiędzy drużynami Polski i Niemiec, zakończony wynikiem 2:2.

A na koniec ciekawostka. Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w Przeglądzie piosenki „Przedszkolaki śpiewają o Gdańsku” i w kategorii 5-6 latki zajęły I miejsce !

Jak zauważyłyście na zdjęciach ja w tych miejscach byłam, a czy Wy również możecie pochwalić się takimi zdjęciami? Czekam na Wasze fotki:)

Pozdrawiam serdecznie

A.Ilnicka