MORZE BAŁTYCKIE 21.05.2020 r

 Witajcie Bursztynki!

Nie wszystkie państwa leżą nad morzem. My mamy to szczęście że jesteśmy państwem nadbałtyckim i dlatego zapraszam Was dzisiaj nad nasze Morze Bałtyckie.

Bałtyk ze wszystkich stron otoczony jest lądem. W zależności od pory roku, pogody, położenia i roślinności może mieć inny kolor. Nie raz mogliśmy podziwiać zdjęcia z lotu ptaka, które dawały obraz niesamowitych barw Morza Bałtyckiego. Wbrew pozorom Bałtyk wcale nie jest niebieski (jak mogłoby się zdawać), a… zielony! Dzieje się tak dlatego, że w wodach Bałtyckich znajduje się bardzo dużo mikroorganizmów i planktonu, dzięki czemu woda w morzu jest zielonkawa. Z pewnością nieobojętny jest również fakt, że w Bałtyku panują niskie temperatury i stosunkowo niewielkie zasolenie. Kąpiąc się w naszym morzu na pewno zauważyliście ze woda jest słona. Czy wiecie dlaczego Bałtyk jest słony? Posłuchajcie legendy

https://www.youtube.com/results?search_query=dlaczego+baltyk+jest+slony

Bałtyk zamieszkuje wiele gatunków ryb : morszczuk, śledź, dorsz, turbot.  Można także – choć zdecydowanie rzadziej – spotkać iglicznie, tasze, lisice, wężynki i wiele wiele innych.

Wśród skrzydlatych zwierząt z pewnością warto wymienić kaczki,kormorany,łabędzie no i oczywiście te, bez których bałtycki klimat nie byłby taki sam – mewy!

Wśród ssaków zamieszkujących Bałtyk  z pewnością warto wskazać, fokę pospolitą czy morświny, wydry morskie. Tak, one rzeczywiście tam są ? Przy odrobinie szczęścia, można je zobaczyć.

Oprócz ryb Bałtyk dostarcza również niezwykle cennego bursztynu, Bursztyn ma wiele odcieni, a najbardziej poszukiwane są te, w których zastygły rozmaite stworzenia. Można w nich znaleźć m.in. termity, motyle, stonogi czy pająki.

Bursztyn ma również właściwości lecznicze – W dawnej medycynie zalecano, by sproszkowany bursztyn kłaść pod pościel, bo leczył bezsenność. Mikstury z niego przyśpieszały ponoć gojenie ran i koiły nerwy. Z bursztynu robi się nalewki. Pijemy je jesienią i zimą, kiedy najczęściej atakuje grypa albo  nacieramy plecy i klatkę piersiową

Czy wiecie jak powstaje bursztyn?

Dawniej nad brzegami morza rosło dużo drzew, które wydzielają żywicę (to żółtawa, lepka ciecz, która leczy drzewo, gdy się „skaleczy”).Taka żywica dostawała się do morza a po wielu, wielu latach stwardniała i stała się bursztynem. Czasem w takim bursztynie można znaleźć owady, które się do niego przykleiły (żywica jest bardzo lepka).Bursztyn powstawał co najmniej 50 milionów lat. Przypuszcza się, że drzewem macierzystym bursztynu jest sosna.

U wybrzeży Morza Bałtyckiego znajdują się porty a jednym z nich jest Gdańsk. . Ruchem statków w porcie kieruje Kapitanat Portu Gdańsk. Dawno temu w Gdańsku handlowano różnymi towarami, : przede wszystkim zbożem, które przechowywane od jesieni w spichlerzach, drewnem, solą, śledziami, winem i piwem, wełną i jedwabiem, płótnem i futrami, wyrobami rzemieślniczymi i dziełami sztuki. Obecnie w gdańskim porcie przeładowuje się paliwa płynne, drobnica oraz węgiel

Po morzu bałtyckim organizowane są również rejsy statkami wycieczkowymi.

W każdym porcie znajduje się latarnia morska dzięki której marynarze wiedzą w którą stronę płynąć. W Gdańsku Nowym Porcie znajduje się taka Latarnia Morska

Wybrzeże morskie jest również dogodnym miejscem do wypoczynku. Latem bardzo chętnie spędzamy czas na plaży, zażywamy kąpieli morskiej i uprawiamy sporty morskie. Sami widzicie jak wiele korzyści mamy z tego że mieszkamy nad Morzem Bałtyckim.

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę miłego popołudnia:)

A.Ilnicka

  • Przedszkole Nr 23,
    ul.Wolności 26
    80-538 Gdańsk

  • NIP 583-21-27-009
    tel./fax 583464949
    sekretariat@p23.edu.gdansk.pl