OGIEŃ 5.05.2020 r zajęcia poranne

Witam Was serdecznie moje przedszkolaki!

Wczoraj przypomnieliśmy sobie jak bardzo trudna i odpowiedzialna jest praca strażaka, a dzisiaj porozmawiamy o ogniu. Ogień to jedno z najważniejszych odkryć człowieka. Człowiek jest jedyną istotą na Ziemi, która nauczyła się kontrolować ogień i wykorzystywać go na własny użytek. A czy wiecie skąd pochodzi ogień?

Posłuchajcie mitu o Prometeuszu. Czy wiecie co to jest mit? A czy jest to prawda?

Wiele lat temu, dawniej niż ktokolwiek sięga pamięcią, ludzie szukali odpowiedzi na pytania, skąd się biorą różne zjawiska. Dziś wiemy, skąd się bierze wiatr, co się znajduje na szczytach gór i w głębinach morskich, co nocą błyszczy na niebie i skąd się biorą pioruny. Na te i inne pytania ludzie znaleźli już odpowiedź dzięki nauce. Jednak zanim ludzie za pomocą badań, eksperymentów, wypraw i myślenia odkryli to wszystko, próbowali jakoś zrozumieć to, co widzą. Tłumaczyli to sobie za pomocą wyobraźni, a historie, które wymyślali, dziś nazywamy mitami. Mit o tym, skąd się wziął ogień, to „Mit o Prometeuszu”. Prometeusz był jednym z mieszkańców Olimpu. Olimp to wysoka góra, na której mieszkali greccy bogowie. Prometeusz postanowił stworzyć ludzi. Ulepił ich z gliny, jednak byli oni słabi, nie mieli siły i niezbyt dobrze radzili sobie z trudnym życiem na ziemi. Prometeusz ulitował się nad ludźmi i postanowił podarować im ogień, aby mogli się ogrzać, ugotować jedzenie i oświetlić mroki nocy. Bogowie surowo zabronili Prometeuszowi dawania ludziom ognia, jednak on bardziej się martwił o słabych mieszkańców ziemi niż o zakazy bogów. Wykradł iskrę ze słonecznego rydwanu, który krążył po niebie, i zaniósł ogień ludziom. Bardzo im pomógł, jednak za to rozgniewali się na niego bogowie olimpijscy. Za karę Prometeusz już na zawsze miał być uwięziony na skale. Prometeusz poniósł surową karę, lecz dzięki jego pomocy ludziom żyło się o wiele łatwiej. Jednak to tylko mit, a ogień to naprawdę jeden z najważniejszych wynalazków ludzi.

W całej historii cywilizacji od prehistorii poprzez wszystkie epoki, aż do dziś ogień odegrał niezwykle ważną rolę jako źródło światła i ciepła. Dzięki obecności ognia w cywilizacji zmieniło się nie tylko bezpośrednio życie w każdym domu (stąd nazwanie go „ogniskiem domowym”), ale też powstały gałęzie gospodarki wykorzystujące ogień:

• ceraminka: utrwalanie przedmiotów uformowanych z gliny (naczynia, ozdoby, cegły, dachówki),
  • wyrób szkła (np. naczynia, lustra, ozdoby, szyby),
  • metalurgia (obróbka cieplna metali).

Dawno temu, w czasach królów i królowych, ich zamki ogrzewane były przy pomocy kominków, a ciemność rozświetlały im łuczywa lub pochodnie.

Wielu z nas odczuwa przyjemność wpatrywania się w płomień np. świecy albo ogniska. Być może zauważyliście, że nie jest on jednokolorowy, jest on zwykle pomarańczowy, żółty, czerwony, czasem biały lub niebieski. Zależy to od temperatury spalania, która zawsze jest wysoka:

• barwa czerwona pojawia się od 525 do 1000 st. C,

• barwa pomarańczowa – 1100-1200 st. C,

• barwa biało-niebieska – od 1300 do 1500 st. C.

Dlatego właśnie płomień świecy oraz ognisko nie są jednobarwne.

Zapraszam teraz do zabawy :

Zabawa badawcza „Skąd się bierze ciepło?”

Dziecko dotyka dłonią słoika – sprawdza w ten sposób, czy jest zimny, czy ciepły.

Rodzic wkłada pod słoik zapaloną świecę, po chwili dziecko sprawdza temperaturę słoika.

Uwaga! Najpierw Rodzic sprawdza, czy słoik nie nagrzał się zbytnio i czy dziecko może dotknąć go dłońmi.

Zabawa badawcza „Która świeca zgaśnie szybciej?”

Na dwóch zapalonych świecach Mama lub Tata stawia duży i mały słoik, a dziecko obserwuje, który płomień zgaśnie szybciej. Dziecko najpierw samodzielnie wyciąga wnioski, a następnie rodzic podsumowuje spostrzeżenia – dłużej pali się świeczka w słoiku większym, ponieważ jest w nim więcej tlenu, niż w małym słoiku. Płomień pali się dotąd, aż w słoiku będzie powietrze z tlenem.

Praca plastyczna:

Namaluj płomień palcami. Przypomnij sobie, jakie kolory mają płomienie.

Pamiętaj o dokładnym umyciu rąk po zakończonej pracy oraz sprzątnięciu miejsca pracy.

Gorąco i płomiennie Was pozdrawiam i  życząc udanej zabawy!

A. Ilnicka