ŚWIĘTO UNII EUROPEJSKIEJ 8.05.2020 r zajęcia poranne

Drogie Delfinki!

Nie widzimy się już kolejny tydzień. Jednak jestem pewna, że doskonale pamiętacie przedszkolne życie, swoich kolegów i koleżanki, panie. Zazwyczaj jest Was dużo, gwarno, dużo się dzieje. Uczycie się, bawicie, śmiejecie się, czasem kłócicie. Bardzo często sobie pomagacie, pożyczacie kredki, flamastry czy temperówkę. Razem jest fajnie. W salach obok są inne grupy, dzieci, które spotykacie w ogrodzie, w szatni podczas koncertów, przedstawień czy uroczystości. Od nich też czasem pożyczamy jakieś potrzebne do zajęć rzeczy, panie współpracują, pomagają sobie. W Waszych domach macie wokół sąsiadów, znajomych rodziców, zaprzyjaźnione rodziny kolegów i koleżanek. I tak jest dobrze, bezpiecznie, raźniej. O takim bezpieczeństwie można też mówić traktując Polskę jako nasz dom. Też mamy sąsiadów za granicami naszego państwa i dobrze jest z nimi współpracować i żyć w zgodzie.

Posłuchajcie bajki BAJKA O UNII EUROPEJSKIEJ

Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami,

w pięknej, zielonej krainie Europą zwanej,

mieszkała rodzinka krasnali.

Każdy z nich mówił w innym języku,

a przez to problemów mieli bez liku.

Bardzo się starali żyć ze sobą w zgodzie,

lecz zauważyli ze im bardziej się starają tym bardziej im nie wychodzi.

Choć tak samo wyglądali, to jednak każdy z nich był inny.

Inaczej mówili, inaczej się stołowali i inaczej bawili.

Każdy krasnal co dzień dziarsko do pracy się wybierał,

a każdy z nich czym innym się zajmował.

Krasnoludki bardzo lubiły swoje zajęcia,

lecz wielka była wśród nich konkurencja.

Każdy do zadań przykładał się bardzo

by zdobyć medal pracusia z błękitną kokardą.

Lecz nagle, co to krasnal Belgia pomocy potrzebuje,

z opresji krasnalka Francja i Holandia ratuje.

Jeden pociesza kolegę jak może.

Drugi już ziemię traktorkiem swym orze.

Inne krasnale: Niemcy, Włochy i Luksemburg widząc ich zabawy też się przyłączyły

i świetnie się z nimi bawiły.

W krainie krasnali wieść szybko się niesie,

o przyjaźni i zabawie w europejskim lesie.

Inne krasnale zazdrościły im bardzo tej super zabawy

i przyłączyć się chciały więc razem na polanie posiedzenie zwołały.

Były to Dania, Irlandia, Wielka Brytania i Grecja.

I tak dołączały do wspólnej zabawy krasnale z całej Europy.

Bardzo się lubiły, wszystkim się dzieliły,,

Razem się trzymały, a gdy trzeba było, w biedzie sobie pomagały.

Jednak, by wprowadzić porządek w swej wiosce

wprowadziły prawa i pomocne moce.

Stolicę w rodzinnym mieście krasnala Belgii mają – w Brukseli.

Pomagają sobie i to się nie zmieni.

Flaga ich niebieska, gwiazdy na niej świecą,

zapraszają wszystkich którzy o nich wiedzą.

W tym zaszczytnym gronie i Polskę też mamy,

i do zabawy z Unią dzieci zapraszamy.

Boberkowy świat

No właśnie…. Większość państw Europy, tak jak krasnale w bajce, zrozumiało, że lepiej jest ze sobą współpracować niż rywalizować i tak powstał pomysł utworzenia wspólnoty państw – postanowiły połączyć się w jedną wielką rodzinę państw, która nosi nazwę

UNIA EUROPEJSKA

Unię Europejską można porównać do grupy przedszkolnej, w której jest przyjaźń, wszyscy się znają, przestrzegają. określonych zasad, wspólnie podejmują decyzje, pomagają sobie. Gdy w 1951 roku kraje europejskie rozpoczęły współpracę gospodarczą, było ich zaledwie 6 – jedynie Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy. Z czasem coraz więcej krajów podejmowało decyzję o przystąpieniu do unii. Przez wiele lat zmieniały się nazwy organizacji oraz ilość państw należących do nich. Teraz do Unii Europejskiej należy 27 państw.

Oto one: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy

Zachęcam do obejrzenia filmów o Unii Europejskiej

https://youtu.be/jXIgRJXt1Q4 Poznaj Unię Europejską. część 1

Dniem Unii Europejskiej jest 9 maja. Jest to rocznica ogłoszenia Deklaracji Roberta Schumana – dokumentu który zapoczątkował proces jednoczenia się Europy.

Polacy bardzo uroczyście obchodzą rocznicę wstąpienia do Unii Europejskiej – było to 1 maja 2004.

Główna siedziba Parlamentu Europejskiego znajduje się w stolicy Belgii Brukseli.

Unia posiada swoje symbole : flagę, maskotkę i hymn ale o tym opowie Wam po południu pani Monika.

W następnych dniach zapraszam Was na wędrówkę po krajach Unii Europejskiej.

Dawno nie było wspólnej rytmiki. Co Wy na to, żeby pobawić się w domu z panią Elizką ?

Życzę Wam dużo słoneczka i zapraszam w poniedziałek:)

A.Ilnicka