ŚWIĘTO ZIEMI 22.04.2020 r zajęcia poranne

Witajcie Przedszkolaki!

Czy ktoś z Was obchodzi dzisiaj jakieś święto? Nikt? To ja Wam podpowiem. Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi !

Ziemia była zawsze naszym domem, kiedyś ludzie bardzo ją kochali, troszczyli się o nią i opiekowali. Nazywali ją Matką i nadali jej piękne imię Gaja. Później ludzie zapomnieli o tym, zaczęli ją niszczyć, siłą wydzierać jej bogactwa i tajemnice. Dlatego Ziemia dziś bardzo choruje i potrzebuje naszej pomocy”.

Wyobraźcie sobie, że dzisiaj do przedszkola przyszedł do Was list. Niestety przez koronawirusa nie możemy się na razie spotykać, ale Pani Dyrektor  przekazała mi go. Posłuchajcie:

KOCHANE DZIECI!

Bardzo was proszę, abyście z uwagą wysłuchały mojego listu. Właśnie trwa wiosna i po zimowym odpoczynku cała przyroda budzi się do życia. Niestety, są na świecie tacy ludzie, którzy o mnie nie dbają. Niszczą rośliny i zwierzęta, wycinają lasy, zatruwają powietrze, wodę, glebę, śmiecą i hałasują. Drzewa i ptaki skarżą się na zatrute powietrze, a ryby na brudną wodę. Rozejrzyj się wokół siebie. Co widzisz?. W lasach na drogach, w parkach – wszędzie można znaleźć bałagan i nieporządek. Każdy wyrzuca ogromne ilości śmieci. Trafiają one na olbrzymie śmietniska. Większość z nich rozkłada się kilkaset lat. To wszystko sprawia, że ja – Przyroda jestem coraz bardziej chora. A czy wy, mali przyrodnicy potraficie o mnie dbać?. Pomagaj mi codziennie a odwdzięczę się stokrotnie.

Wasza Ziemia

Jak Wam się wydaje czego życzyłaby sobie Ziemia w dniu swojego ŚWIĘTA? A w jaki sposób my dbamy o naszą planetę? Która Ziemia Wam się bardziej podoba? Ta wesoła czy smutna? Czy Ziemia jest zawsze szczęśliwa i zdrowa? Kiedy jest jej źle? W jaki sposób ludzie zanieczyszczają Ziemię? (wyrzucanie śmieci w niedozwolone miejsca, wylewanie ścieków do rzek, dymy z kominów i samochodów). W jaki sposób należy dbać o Ziemię? (segregacja śmieci, oczyszczalnie ścieków, recykling, oszczędność prądu). Jak ktoś ma urodziny, swoje święto to co mu wręczamy? Jaki prezent możemy dać Ziemi a okazji jej święta?. (sadzenie drzewka).

Posłuchajcie teraz piosenki „Śmieciowa samba”

A może Wy razem z rodzicami ułożycie jakieś hasła ekologiczne np. „Nie wyrzucaj w lesie śmieci, apelują wszystkie dzieci”. Czekam na Wasze propozycje.

Na koniec wszyscy składamy przyrzeczenie:

Uroczyście przyrzekamy:

• Chronić przyrodę

• Oszczędzać wodę

• Dokarmiać ptaki

• Dbać o zwierzaki

• Kwiaty hodować

• Drzewa szanować

• Ziemię ratować

• Nigdy nie śmiecić i uczyć tego wszystkie dzieci.

Do jutra:)

Ale pyszności przygotowała dla Was p.Justyna. Dzisiaj na pewno przygotuję to na obiad.)

A.Ilnicka

Chętne dzieci zapraszam do wypełnianie konturu „Ziemi” farbami plakatowymi – wykorzystując kolor niebieski i zielony.