W KRAINIE KSIĄŻEK 6.05.2020 r zajęcia poranne

Dzień dobry kochani !

Książka, jak dobrze wiecie, to największy przyjaciel człowieka. Zawsze cierpliwie czeka, aby ktoś ją wziął i razem z nią przeżył nową przygodę. A czy wiecie, że mówi się, że „Książka jest skarbnicą wiedzy”. Pomyślcie chwilkę i odpowiedzcie, dlaczego?

Posłuchajcie piosenki, którą śpiewa dla Was książka. https://www.youtube.com/watch?v=2k13EM6NtCg

– Do czego zaprasza nas melodia?

-Wyklaszczcie rytm piosenki.

A czy wiecie jak powstają książki?

Najpierw autor musi spisać swoją propozycję wiersza albo opowiadania czy powieści, które powstały w jego głowie. Później wysyła tekst do wydawnictwa albo spotyka się z osobą, która jest wydawcą, aby omówić, czy tekst się podoba. Jeżeli utwór, który wymyślił i napisał autor się spodoba, wydawca decyduje się, aby wydać jego książkę. Wtedy potrzebny jest ilustrator, który wykona ilustracje, i operator DTP, który połączy tekst z ilustracjami na kolejnych stronach. Aby powstała książka, potrzebna jest jeszcze okładka – tym zajmuje się grafik. W redakcji redaktor sprawdza, czy w tekście nie ma żadnego błędu, i kiedy wszystko jest już gotowe, należy wysłać materiały do drukarni. Tam wszystkim zajmie się drukarz. Tak przygotowany materiał trzeba poskładać w całość i skleić lub zszyć. Gotowe książki zostają zapakowane w paczki i są wysłane do księgarni, gdzie wszyscy mogą je kupić.

Wymieńcie teraz proszę osoby, które pracują przy postaniu książki: Pomyślcie……

( autor, redaktor, ilustrator, operator DTP, grafik, drukarz)

A czy wiecie czego nie lubią książki?

Kto z Was wie co to jest zakładka i do czego służy? Zakładka używana w celu zaznaczenia miejsca czytania w książce. Zakładki mogą być bardzo różne np. takie:

Za pomocą kolorowego papieru, krepiny, farb, kolorowych mazaków oraz  kleju  i nożyczek stwórz swoja zakładkę do książki a potem pochwal się nam?

Na koniec naszego dzisiejszego spotkania trochę się poruszamy. Mama lub tata będzie Wam opowiadać o różnych zdarzeniach a Wy będziecie odzwierciedlać je ruchem.

Jedziecie na koniu do zamku, w którym mieszka Kopciuszek. Wchodzicie po schodach na wysoką wieżę w bardzo niewygodnych butach. W zamkowej sali widzicie wilka z innej bajki. Jest też tam rybak, który łowi ryby. W innej sali trwa bal i wszyscy tańczą. Jest tam królewna, która spała na grochu i nie może się wyprostować. Nagle do zamku dostał się groźny smok i wszystkich wystraszył, zrobił się popłoch, ludzie zaczęli uciekać. Zgromadzeni poczuli się bardzo zmęczeni i tak jak Śpiąca Królewna położyli się spać

Proszę jeszcze wykonać ćwiczenia z książki 4 str. 16 i 17

Mocno ściskam 🙂

A.Ilnicka

  • Przedszkole Nr 23,
    ul.Wolności 26
    80-538 Gdańsk

  • NIP 583-21-27-009
    tel./fax 583464949
    sekretariat@p23.edu.gdansk.pl