MAMO,TATO,WOLĘ WODĘ! „MÓJ DZIEŃ” 9.06.2020 r

Dzień dobry dzieci!

Chciałabym Was zapoznać z programem  „Mamo, tato, wolę wodę!”

To jeden z najbardziej cenionych programów edukacyjnych w Polsce zainicjowany w 2009 roku przez Żywiec Zdrój w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych. Jego nadrzędnym celem jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie ich uwagi na zagadnienie ochrony środowiska.

A dla rodziców przygotowałam serię artykułów, które pomogą im w codziennym budowaniu prawidłowych postaw u ich pociech: wybierania wody jako podstawowego napoju, dbania o środowisko naturalne

                                                              ZAPRASZAM !

Poznajcie głównych bohaterów programu:

           ZDROJKA,         SUPERBOHATERKI ZOSI    SUPERBOHATERA KRZYSIA

Na początku odpowiedzcie na pytania:

Jakiego koloru jest woda?

Jaki ma zapach?

Jaki ma smak?

Komu potrzebna jest woda?

Teraz proszę posłuchajcie opowiadania „Trzej przyjaciele z przedszkola”

Jestem Zdrojek i wiem wszystko o wodzie. Zosia i Krzyś to moi przyjaciele, zawsze mogę na nich liczyć. Zosia i Krzyś też chodzą do przedszkola, nawet do tej samej grupy. Spotykamy się często i razem mamy dużo superwodofantastycznych przygód. Zosia ma zawsze najlepsze pomysły, a Krzyś jej we wszystkim pomaga. Ostatnio jednak Krzysiowi zdarzyło się coś bardzo dziwnego. Na szczęście byłem w pobliżu i mogłem mu pomóc. Posłuchajcie to naprawdę ciekawa historia.

To był dzień, kiedy Krzyś bardzo długo spał. Śniły mu się same miłe rzeczy, ale niestety trzeba było wstawać, i to wcześnie. Mam już budziła Krzysia: – Krzysiu, wstawaj. Zaraz przyjdzie Zosia, twoja koleżanka. Musisz się pospieszyć, żebyście razem poszli do przedszkola.

Krzyś całkiem zapomniał, że dzisiaj jest poniedziałek i umówił się z Zosią. W weekend nie wstawał tak wcześnie, i miał dużo czasu na zabawę.

Musiał się pospieszyć, żeby Zosia nie musiała na niego czekać. Niestety zupełnie mu to nie wychodziło. Wszystko nagle było dużo trudniejsze niż zwykle. Najpierw w łazience – nałożył pastę na zły koniec szczoteczki do zębów, a później ubierając się , założył bluzę na lewą stronę. Długo też szukał z mamą drugiego buta, a na koniec pomylił drzwi i zamiast na schody wszedł do kuchni. Wszystko mu się mieszało, a do tego ciągle chciało mu się spać. Wtedy ktoś zadzwonił do drzwi – „ding-dong, ding-dong”. Był to ktoś radosny i pełen energii, bo wciskał dzwonek raz za razem. Babcia otworzyła spiesznie i bardzo się ucieszyła, bo za progiem stała uśmiechnięta jak zwykle Zosia.

Zosia to najlepsza przyjaciółka Krzysia, a Krzyś to najlepszy przyjaciel Zosi. Znają się bardzo długo i zawsze razem chodzą do przedszkola, odprowadzani przez babcie.

– Witaj Krzysiu! Oj, jak ja nie mogę doczekać się przedszkola, naszej Pani i dzieci – mówiła radośnie Zosia. – A mi się nie chce nigdzie dzisiaj iść – powiedział Krzyś. – Najchętniej to bym poszedł…ale spać. Nic mi dzisiaj nie wychodzi i wszystko robię odwrotnie.

Nie wytrzymałem tego marudzenia. Bo musicie wiedzieć, ze cały czas stałem za Zosią. Umówiliśmy się, że zrobimy Krzysiowi niespodziankę. Ale po co robić niespodziankę komuś , kto tak strasznie marudzi.

– Krzysiu, wstydziłbyś się. Dzień jest taki piękny, a Ty chcesz iść spać? -Zdrojku, to poważna sprawa – powiedziała – spokojnie Zosia – Zanim wyjdziemy do przedszkola usiądźmy na chwilę i…

– Może napijemy się wody – zaproponowałem, – Woda zawsze pomaga dzieciom w trudnych sutuacjach.

– Doskonały pomysł- ucieszyła się Zosia

Bardzo przyjemnie było siedzieć u Krzysia w kuchni i popijać orzeźwiającą wodę.

– Superwodofantastycznie – zakrzyknęła nagle Zosia. – Już wiem, co się stało. Krzyś wczoraj mógł spać, ile chciał i pewnie bawił się do późna.

– To prawda. Przecież wczoraj była niedziela.

– No właśnie. Czyli wszystko jasne. Ty Krzysiu masz pomieszany dzień- powiedziała Zosia.

– Pomieszany dzień? – zapytałem zdziwiony, bo nigdy nie słyszałem o takim zjawisku.

– Tak! To się przytrafia dzieciom i dorosłym też. Jeśli nie dbają o swój organizm. Wodna Superbohaterka miała rację. Ale co można poradzić Krzysiowi? Wodny Superbohater Krzyś napił się wody, a wiadomo, ze ta zawsze pomaga na myślenie. Tak było i tym razem. Nagle, aż klasnął w ręce.

– Wiem, co zrobię – narysuję zegar i uporządkuję dzień – zawołał uradowany.

Usiedliśmy przy stole i narysowaliśmy wielką tarczę, a potem na oddzielnych kartkach przedstawiliśmy najważniejsze chwile z codziennego dnia Krzysia: pobudka, śniadanie, mycie zębów, zabawa w przedszkolu, obiad, kolacja i kąpiel. Najwięcej trzeba było narysować karteczek pokazujących picie wody, bo przecież trzeba o tym pamiętać zarówno rano, jak i w ciągu dnia. Gdy zegar był gotowy, babcia weszła do kuchni i powiedziała, że teraz to już dzieci muszą nie tylko iść, ale nawet biec do przedszkola, bo zrobiło się naprawdę późno. Dzieci pokazały jej swoją pracę.

– Wspaniały pomysł – pochwaliła babcia. – powiesimy ten piękny zegar w kuchni. Myślę, ze przyda się nie tylko Krzysiowi.

– A ja mam jeszcze jeden pomysł – powiedziała Wodna Superbohaterka Zosia, bo właśnie wypiła łyk wody. – Możemy taki zegar zrobić…

– … w przedszkolu! – dokończył za nią Wodny Superbohater – Jesteś genialna Zosiu!

A może Wy też z rodzicami zrobicie taki „Zegar mojego dnia?

A teraz zachęcam do wypicia szklanki wody;)

Zapraszam na zagadki słuchowe „Odgłosy wody”

Pogadanka- zgadywanka „Do czego potrzebna jest woda w organizmie?”

Bez wody człowiek może przeżyć zaledwie kilka dni (3-6). Woda jest bardzo ważna, ponieważ ciało człowieka w dużej części składa się z wody. Popatrzcie na zdjęcia postaci – niemowlaka ( 0.5 – 1 r.ż ), małego dziecka ( 1-3 r.ż), starszego dziecka ( 4-9 r.ż), nastolatka (10-18 r.ż),

Jak myślicie ile wody powinno pić dziecko? – niemowlę – 4 szklaneczki, małe dziecko – 5 szklanek, starsze dziecko – 7 szklanek, nastolatek – 10 szklanek dziennie

Zdrojek przygotował dla Was pytania. Jeżeli będzie mówił prawdę podnieście kciuk do góry, jeśli fałsz – kciuk na dół

Czy każdy powinien pić wodę?

( tak, ponieważ woda jest niezbędna do życia, a także wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu)

Czy jak mamy suchą i szorstką skórę to znaczy, ze powinniśmy więcej pić?

( tak, ponieważ dzięki wodzie skóra jest dobrze nawilżona)

Czy jeśli bawimy się, biegamy, to powinniśmy więcej pić? ( tak )

Czy jeśli jest bardzo gorąco, to powinniśmy więcej pić? ( tak )

Czy nasz organizm sam potrafi uzupełnić braki wody, jeśli my mu jej nie zapewnimy?

( nie, nasz organizm nie potrafi wyprodukować potrzebnej mu wody)

Zachęcam do wypicia szklanki wody:)

Poznajcie piosenkę „Mamo, Tato ,wolę wodę!”

Artykuł dla Rodziców!

Ile wody należy pić?

Temat spożycia odpowiedniej ilości wody jest często poruszany w sieci. Istnieje silne przekonanie, że dorosły człowiek powinien pić przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. Internauci często chwalą się, że piją więcej niż 1,5 litra wody, uznając to za przejaw większej dbałości o siebie i swoje zdrowie.

Niemniej jednak w sieci pojawiła się seria artykułów sugerujących, jakoby picie zalecanych ilości wody wiązało się nie tylko z pozytywnymi skutkami. Pojawiła się również informacja o zgonie zawodniczki konkursu polegającego na wypiciu jak największej ilości wody w jak najkrótszym czasie. Zaowocowała ona licznymi komentarzami na temat potencjalnych skutków przewodnienia. Wydaje się, że internauci nie zdawali sobie sprawy, że jest możliwość wypicia zbyt dużej ilości płynów. Dlatego też zaleca się picie wody małymi porcjami, zaś często. W opiniach internautów pojawiają się opinie, że zapotrzebowanie na wodę może być większe niż standardowe zalecenia, gdy jest gorąco, w przypadku kobiet w ciąży oraz przy intensywnym wysiłku fizycznym. Część internautów uważa, że nie ma potrzeby ani uzasadnienia do picia 1,5 l wody, ponieważ organizm można nawadniać różnego rodzaju płynami, oraz że dużą część płynów dostarcza nam pożywienie, w szczególności owoce i warzywa.

1) Powszechna opinia: Dorosły człowiek powinien wypijać przynajmniej 1,5 litra wody dziennie

 Opinie internautów: człowiek traci wodę wydalając, pocąc się a  nawet oddychając, trzeba te straty równoważyć, gdyż organizm nie magazynuje wody; przy utracie 20% płynów organizmu może nastąpić zgon

Komentarz eksperta: Fakt

TAK, zgodnie z najnowszymi zaleceniami Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA dorosły człowiek w zależności od płci powinien wypijać 2 – 2,5 litra wody dziennie, z czego 20% pochodzi z pokarmów stałych, tak więc do wypicia pozostaje ok 1,5 – 2 litry. Gdy zwiększa się temperatura, zmienia stan fizjologiczny, jesteśmy bardziej aktywni fizycznie, to zapotrzebowanie na wodę również ulega zwiększeniu.

4) Powszechna opinia: wypijanie 2 litrów wody dziennie to za dużo dla organizmu

 Opinie internautów: człowiek traci wodę wydalając, pocąc się a  nawet oddychając, trzeba te straty równoważyć, gdyż organizm nie magazynuje wody; przy utracie 20% płynów organizmu może nastąpić zgon

Komentarz eksperta: Mit

Taka ilość w przypadku osób dorosłych nie jest ilością zbyt dużą, a optymalną. Ludzki organizm wydala wodę w postaci moczu (ok. 1500 ml), poprzez skórę (ok. 900 ml), oddychanie (ok. 400 ml) i w kale (ok. 100 ml) oraz w formie łez. utrata ta musi być bezwzględnie uzupełniona przez spożycie odpowiedniej ilości wody w dobowej diecie. 25 Instytut Żywności i Żywienia opracował normy zalecanego spożycia wody, w których uwzględniono zarówno wodę pochodząca z napojów jak i produktów spożywczych. Zgodnie z tymi normami osoby dorosłe powinny pić 2-2,5 l wody dziennie. średnio pokarmy dostarczają ok. 20% potrzebnej nam wody (przy diecie bogatej w warzywa i owoce ilość ta może być większa i sięga 500-1000 ml). Pozostałą ilość powinniśmy uzupełniać spożywając płyny, najlepiej wodę.

A.Ilnicka

  • Przedszkole Nr 23,
    ul.Wolności 26
    80-538 Gdańsk

  • NIP 583-21-27-009
    tel./fax 583464949
    sekretariat@p23.edu.gdansk.pl