MAMO,TATO,WOLĘ WODĘ! „MÓJ WODNY PORTRET” 15.06.2020 r

Dzień dobry!

Czy dopisują Wam dzisiaj humory? Na pewno tak więc zapraszam do wspólnej zabawy:)

Może na początku przypomnijmy sobie piosenkę „Mamo, tato, wolę wodę!

Zabawa „Prawda” czy „Fałsz” – rodzic czytanie pytanie a dziecko odpowiada:

Woda służy do mycia

Woda rozpuszcza metal

Woda jest tylko w kranie

Rośliny i zwierzęta potrzebują wody do życia

Woda nie ugasi pożaru

Wodę trzeba oszczędzać

Bez wody nie byłoby życia na Ziemi

Woda jest gęsta jak budyń

Woda jest bezbarwna

Woda ma zapach czekolady

A teraz zachęcam do wypicia szklanki wody;)

Słuchanie opowiadania Zdrojka „Zdrowa i dobra woda”

To był piątek. Bardzo miły dzień, bo przed nimi weekend i dużo wolnego czasu na zabawę. Rodzice tez nie pracują i wszyscy razem w domu się bawią. W sobotę Krzyś zaprosił do siebie Zosię. Byli w domu, bo na dworze nie było zbyt ciepło. Padał deszcz i niebo było całkiem zachmurzone. Wszystko było szare, jak nowa poduszka, którą Krzyś dostał od mamy.

Na szczęście pojawiło się coś niebieskiego – czyli ja Zdrojek. Jak pewnie pamiętacie Zosia i Krzyś to moi przyjaciele- Wodni Superbohaterowie, Razem opowiadamy wszystkim o wodzie, o tym jak dobrze działa na każde dziecko, i ze trzeba codziennie ją pić, jak najczęściej.

Moi przyjaciele siedzieli właśnie przy oknie i udawali, ze palcem rozprowadzają krople deszczu po szycie.

– Ale nuda – powiedział Krzyś

– I do tego pada deszcz – dodała Zosia.

– Cześć, Wodni Superbohaterowie! – postanowiłem się przywitać.

– O Zdrojku, jak miło Cię zobaczyć. Może Ty będziesz miał pomysł, w co możemy się dzisiaj pobawić?- zapytała Zosia

.- Może zaczniemy od szklanki wody? – zaproponowałem

– Bardzo dobry pomysł – powiedział Krzyś. Szybko przyniósł dla każdego wodę i razem się jej napiliśmy.

– Superwodofantastycznie – powiedzieliśmy wszyscy razem. Poczuliśmy się pełni nowej energii.

– Czy wiecie, że woda jest w każdym z nas? – postanowiłem powiedzieć coś moim przyjaciołom.

– Oczywiście, przecież dopiero co jej się napiliśmy. – odpowiedziała przytomnie Zosia.

– Tak, ale nie tylko. Każdy organizm składa się z wody. Jak ja, choć nie zawsze to dobrze widać. Woda jest niezbędna do życia, bo pomaga przenosić potrzebne dla naszego zdrowia substancje i ułatwia usuwanie tych już niepotrzebnych naszemu organizmowi. Dzięki wodzie skóra jest dobrze nawilżona i gładka, a do tego woda pomaga nam regulować temperaturę ciała. Woda pełni jeszcze wiele innych funkcji w organizmie człowieka, i właśnie dlatego jest nam bardzo potrzebna, i musimy ją cały czas uzupełniać. I stąd właśnie mam pomysł na zabawę!

– Superwodofantastycznie!- zawołali z wodną energią Zosia i Krzyś.

– Namalujemy nasze wodne portrety. Dokładnie tak, jak malowaliście palcem po szybie, ale wodą i farbami. Rozprowadzając farbę palcami, będziemy wyobrażać sobie, jak woda roznosi po całym naszym organizmie składniki odżywcze.

Krzyś od razu wiedział, co należy zrobić. Przyniósł specjalne wodne farby, kubeczki z wodą, oraz kartki bardzo grubego papieru.

– Wszystko już mamy. Superwodofantastycznie! Teraz wystarczy zanurzyć palec w wodzie, a później w farbie i możemy malować Wodnych Superbohaterów – czyli nas.

Malowanie okazało się świetną zabawą. Dzień minął szybko, a my stworzyliśmy wodne portrety superbohaterów. Krzyś namalował sobie jeszcze jedną szklankę wody, tak dużą jak on sam, a Zosia wielką konewkę, którą podlewała drzewo- prawie tak samo jak deszcz.

A kiedy skończyliśmy, mama Krzysia zawołała nas na obiad. Zjedliśmy pyszną zupę, w której też jest całkiem dużo wody. To był superwodofantastyczny dzień. A to wszystko dzięki wodzie!

A teraz zachęcam do wypicia szklanki wody;)

Jak już wiecie picie wody jest bardzo zdrowe. Każdy powinien zjadać dziennie pięć zbilansowanych posiłków , kładąc nacisk na potrzebę stałego, systematycznego picia wody w ciągu dnia.

Popatrzcie na „ Piramidę Zdrowego Żywienia”. Powiedzcie czego powinniśmy jeść najwięcej a czego najmniej?

Na koniec zapraszam do zabawy „Woda w domu” Rodzic podaje kolejne przykłady czynności, do wykonania których niezbędna jest woda w domu, a zadaniem dzieci jest zobrazowanie tej czynności

do mycia rąk – dziecko pokazuje, jak myje ręce,

do mycia zębów – dziecko pokazuje, jak myje zęby,

do prania – dziecko pokazuje pranie w reku,

do picia – dziecko udaje jak pije,

do pływania – dziecko pokazuje jak pływa,

do podlewania kwiatów – dziecko udaje, jak podlewa kwiaty

Artykuł dla rodziców !

Dlaczego powinniśmy uczyć dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych?

Pierwsze lata życia dziecka to najlepszy okres na wykształcenie u niego prawidłowych nawyków żywieniowych. Jeśli tylko będziemy potrafili odpowiednio do niego dotrzeć, z dużym prawdopodobieństwem szybko nauczy się, co powinno jeść i pić oraz w jakich ilościach.

Jak Jaś jeść się nie nauczy, to Jan tego pożałuje – czyli dlaczego zdrowe nawyki są tak ważne?

Niewielu z nas ma świadomość, że to, co spożywamy przez pierwsze 20 lat życia, ma olbrzymi wpływ na zdrowie w wieku późniejszym. Czynniki żywieniowe warunkują w 20-40% występowanie otyłości u dzieci. Co więcej komórki tłuszczowe powstałe w okresie dzieciństwa i dojrzewania w wyniku nieprawidłowej diety są trudniejsze do zlikwidowania niż te zgromadzone w dorosłym życiu. Oznacza to, że stosując terapię odchudzającą, można zmniejszyć jedynie ich rozmiar, a nie ilość. Trudniej więc pozbyć się otyłości tym, którzy nabawili się jej w młodości. A to tylko jedna przypadłość z wielu na liście niepożądanych konsekwencji złego odżywiania w beztroskim wieku. Niewłaściwa dieta może prowadzić choćby do próchnicy zębów czy chorób serca. Dlatego warto zwracać uwagę na skład posiłków przygotowywanych dla dziecka, a także kontrolować to, co pije.

 Woda to najzdrowszy płyn dla dziecka!

Dziecko powinno pić czystą wodę każdego dnia. To w żywieniu malucha najważniejszy płyn ze względu na jego fizjologiczne działanie. Woda nie zawiera cukru, a tym samym zbędnych kalorii, nie zaburza apetytu ani kształtowania się upodobań smakowych. Podawajmy ją dziecku w pierwszej kolejności, zwłaszcza gdy poczuje pragnienie. I choć nasze pociechy specjalnie za nią nie przepadają, z pewnością w przyszłości docenią naszą rozwagę.

Zdrowe nawyki gwarantują prawidłowy rozwój dziecka. Warunkują jego sprawność i wydolność fizyczną, wspomagają efektywną naukę w okresie szkolnym, a przede wszystkim zmniejszają ryzyko chorób w późniejszym etapie życia. Zróbmy więc wszystko co w naszej mocy, żeby maluchy je od nas nabyły.

Zapraszam do wykonania kart pracy 

Miłego dnia:)

A.Ilnicka

  • Przedszkole Nr 23,
    ul.Wolności 26
    80-538 Gdańsk

  • NIP 583-21-27-009
    tel./fax 583464949
    sekretariat@p23.edu.gdansk.pl