TATA, TATUŚ, TATULEK 25.05.2020 r

Witajcie, witajcie Delfinki i Morsy!

Jak Wam minął weekend ? Co porabiałyście? Popatrzcie na zdjęcie i pomyślcie o kim dzisiaj będziemy rozmawiać? Zgadłyście o rodzinie a właściwie o TACIE. Co prawda święto taty jest dopiero w czerwcu ale warto już dzisiaj o tym pomyśleć:)

Zapraszamy do zabawy pt. „Powitajka”

Spróbujcie pokazywać i łączyć części ciała zgodnie z rymowanką:

Witamy, siadamy i zabawę zaczynamy. Siadasz Ty, siadam Ja i zaczyna się ta gra. Witają się rączki z rączkami, nóżki z nóżkami, piety z piętami, kolanka z łokciami, a na  koniec  np. noski z kolankami.

Czy potraficie powiedzieć na jaką głoskę zaczyna się wyraz tata?

A z jakich głosek składa się ten wyraz?

T – A – T – A

Doskonale !

Spróbujcie samodzielnie napisać wyraz tata.

Aby to sobie wszystko utrwalić przygotowałam kartę pracy:

T.docx

Czy Wy znacie imiona swojej mamy i swojego taty? Tak? To spróbujcie je wyklaskać sylabami, a teraz mówcie tak jak robot np. O-L-A, T-O-M-E-K

– możecie także spróbować wymienić imiona waszego rodzeństwa.

Bardzo dobrze. A lubicie czary? To wspaniale bo kolejna zabawa nosi nazwę: „Zaczaruj słowa” – musicie się skupić, bo to jest zadanie wcale nie łatwe…

Poprosimy rodziców aby wypowiedzieli słowo, a Waszym zadaniem będzie powiedzenie tego słowa bez pierwszej sylaby (dziecko usuwa pierwszą sylabę ze słowa). Mama mówi: Powiedz słowo „porzeczka”, opuszczając pierwszą sylabę: „po”. Czyli dziecko powinno powiedzieć „rzeczka”

(Zestaw wyrazów do ćwiczeń: rybak, buraki, kawał, pisanki, zegary, malina, zapałka, hamak, barany, jagody, motor, potyczka, lipiec, budzik, bibułka, wybieg, basen, rebus, kawałek)

Ufff, poradziliście sobie, jestem z Was bardzo dumna:).

Wasze buzie muszą się troszkę pogimnastykować po takich trudnych zadaniach. Czas na zabawy logopedyczne.

a. Całuski dla Taty (wargi mocno ściągnięte do przodu, lekko się rozchylają)

b. Obraz dla Taty (okrężne ruchy języka wokół warg– rysowanie słońca)

c. Szeroki uśmiech dla Tatusia (mocne rozciąganie warg na boki)

d. Minki mamy i taty (dzieci pokazują mimiką różne stany emocjonalne: smutek, radość,

złość, zdziwienie)

Kochani wiem, że uwielbiacie wspólne zabawy z mamą i tatą. Kolejna zabawa nosi tytuł : „Pyszna zabawa”

Potrzebne będą nożyczki – pamiętajcie o bezpiecznym z nich korzystaniu.

pyszna_zabawa.docx

Wytnijcie wszystkie garnki (jeśli nie macie drukarki – odrysujcie garnki od ekranu ) oraz wszystkie produkty spożywcze. Pomieszajcie produkty i pobawcie się w losowanie. Wylosujcie produkt i podzielcie jego nazwę na sylaby – (zwróćcie uwagę na to czy jest to jeden produkt czy kilka np. pomidor/pomidory) Włóżcie do garnków produkty z odpowiednią liczbą sylab. Ciekawe jakie potrawy ugotujecie? Spróbujcie wymyślić dla nich nazwy.

A na zakończenie ulubiona zabawa w masażyk w którym piszemy  Liścik do Taty:

Masaż „List do Taty”

Kochany tato (rysujemy serce i wykrzyknik)

Uśmiechnij się do mnie wesoło (rysujemy uśmiech)

Zróbmy razem duże koło (rysujemy koło)

Poskacz ze mną w kałuży („chlapiemy” plecy paluszkami, pstrykanie wszystkimi palcami)

Szczególnie po wielkiej burzy (rysujemy błyskawicę)

Narysujmy razem słonie (powoli kroczymy wewnętrzną stroną dłoni)

Małe żółwie, może konie (szybko, z wyczuciem stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści)

Piękny bukiet zrobię sam (rysujemy kwiatka)

I w prezencie Tobie dam (przytulamy osobę siedzącą przed nami lub własne kolanka)

Na zakończenie zaproście Waszego rodzica do wspólnego tańca do piosenki z pięknej bajki „Król lew”

Miłego czasu razem z tatusiami.

Do zobaczenia jutro.

A.Ilnicka