ZABYTKOWE MIASTO MALBORK 22.05.2020 r

Witajcie Bursztynki!

Czy humory Wam dzisiaj dopisują? Dzisiaj jest już piątek i przed nami weekend 🙂 Czy macie już plany jak go spędzicie? Dzisiaj przedstawię Wam moje rodzinne miasto Malbork. Tam chodziłam do przedszkola, szkoły, a potem wyprowadziłam się do Gdańska. Nadal jednak bardzo często odwiedzam moje miasto i będąc w Malborku zawsze wracam wspomnieniami do najprzyjemniejszych chwil spędzonych na podwórku, w przedszkolu i szkole wśród przyjaciół z którymi do dzisiaj utrzymuję kontakty.

Malbork, to miasto w którym znajduje się największy na świecie ceglany zamek wybudowany przez Krzyżaków.

Zamek w Malborku nie powstał w kilka lat – budowa twierdzy trwała aż 183 lata, od XIII do połowy XVI wieku, a w tym czasie pełnił rolę siedziby Wielkich Mistrzów Krzyżackich. Mieszkali w nim rycerze zakonu oraz ich świta. Był także domem dla niższego szczebla zakonników, pomocników rycerskich i ich rodzin. Podzamcze natomiast zamieszkiwali rzemieślnicy – piekarze, kucharze, kowale, murarze i inne profesje.

W 1997 roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2007 roku został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski. Podczas zwiedzania mamy okazję zobaczyć m.in. średniowieczny piec grzewczy, Salę Kapitulną, kaplicę grzebalną Wielkich Mistrzów, ogród, cmentarz, a nawet fosę. Można też wejść na wieżę i podziwiać przepiękną panoramę okolicy.

Zwiedzając zamek odwiedzimy też Muzeum Zamkowe, w którego zbiorach znajduje się ponad 40 tysięcy eksponatów, głównie dzieł sztuki, takich jak rzeźby, obrazy, wyroby ceramiczne czy witraże, lecz swoje miejsce znalazły tu także militaria i kolekcja bursztynu. Zamek kryje w sobie wiele ciekawych historii i tajemnic, ukrytych skarbów i ……. duchów.

Na zamku w Malborku odbywają się również różnego rodzaju imprezy historyczne, jak turnieje rycerskie czy widowiskowe Oblężenie Malborka, podczas którego obejrzymy inscenizację bitwy o tę twierdzę. Na terenie obiektu organizowane są też nocne zwiedzanie i spektakle typu „światło i dźwięk”. co więcej, nietrudno trafić to na specjalnie przeprowadzane lekcje muzealnewarsztaty gry edukacyjne, których scenerią są tereny zamkowe. Dzięki temu Zamek w Malborku staje się nie tylko pomnikiem historii, lecz także miejscem świetnej zabawy!

Plac Kazimierza Jagiellończyka to miejsce w którego sercu znajduje się fontanna w kształcie tarczy rycerskiej i miecza, nawiązujących do historii średniowiecza. Fontanna jest zarazem jedną z atrakcji turystycznych miasta. Gości zaprasza się o godzinie 21 w okresie letnim na świetlne pokazy „tańczącej wody” w rytmie muzyki. Na placu znajduje się również w całości wykonany z brązu Pomnik Króla Kazimierza Jagiellończyka. To również dobre miejsce na chwilę odpoczynku w otaczających plac kawiarenkach.

W Malborku znajduje się Park Dinozaurów

Na swojej drodze spotkacie około czterdziestu ruchomych dinozaurów, które w otoczeniu pięknej zieleni lasu przeprowadzą Was przez poszczególne okresy w dziejach ziemi. Na ścieżce dydaktycznej o długości 1350 metrów zobaczycie jak wyglądały setki milionów lat temu. Jest to wspaniały zbiór informacji wraz z realistycznie wyglądającymi dinozaurami. Eksponaty wydają dźwięki, ruszają głową, ogonem, powiekami, a nawet brzuchem – imitując oddychanie!

https://www.youtube.com/watch?v=NZe2EUJ1_zg

Park linowy

Park Linowy Malborku znajduje się na terenie Dinoparku. Jest to pierwszy na Pomorzu supernowoczesny system asekuracji parku , który gwarantuje bezpieczną i spokojną zabawę dla dzieci i dorosłych. Pod okiem instruktorów każdy może spędzić miłe chwile w wolnym czasie.

Chatka na Kurzej Łapce

Chatka na kurzej łapce – na wysokości 5 metrów, na cienkiej kurzej łapce domek swój ma Baba Jaga siedząca u progu. Nie podchodź zbyt blisko, ona nie lubi nieproszonych gości 😉

Domek z piernika

Domek z piernika – Dawno, dawno temu żył sobie Jaś i Małgosia… czyli domek ze znanej wszystkim bajki o łącznej powierzchni 9m2. Zapraszamy do środka, poczuj się jak w prawdziwej bajce!

Wioska Jaskiniowców – czyli popularne dwie rodziny Flinstonów i Rubble’ów! Postacie mają rzeczywiste rozmiary. Zobacz jak mieszkali Fred, Willma, Barney i Betty w czasach epoki kamienia łupanego i zrób sobie zdjęcie z Psozaurem Dino!

Zachęcam do przyjazdu do Malborka abyście poznali jedno z bardziej interesujących miast w Polsce.

                                           ZAPRASZAM 😉

A.Ilnicka

  • Przedszkole Nr 23,
    ul.Wolności 26
    80-538 Gdańsk

  • NIP 583-21-27-009
    tel./fax 583464949
    sekretariat@p23.edu.gdansk.pl