WYNALAZKI, KTÓRE ZMIENIŁY ŚWIAT- zajęcia poranne 28.04.2020

Dzień dobry Wszystkim!

Jak Wasze humorki o poranku? Mam nadzieję, że się wyspaliście i od rana macie uśmiech na twarzy😊

Zapraszam Was na kolejną porcję odkrywania. Tym razem poznacie wynalazki, które zmieniły świat.

Chciałabym, żebyście zastanowili się, które wynalazki zmieniły na lepsze życie na naszej planecie? Macie jakieś pomysły? Popatrzcie na poniższe zdjęcia, to jedne z najważniejszych wynalazków. Czy znalazły się one w wynalazkach, o których pomyśleliście?

1.Do XIX wieku ludzkość żyła w ciemności. No, może niezupełnie – wieczory spędzano najpierw przy świetle świec, następnie lamp naftowych. Dzięki wynalezieniu lampy żarowej zaczęliśmy prowadzić nocny tryb życia, zaś nasz cykl dobowy przestał być definiowany wschodami i zachodami słońca.

Za datę wynalezienia żarówki uznaje się moment zgłoszenia patentu przez Thomasa Edisona, czyli 1879 rok.

2.Wynalazek, dzięki któremu jesteśmy w stanie komunikować się na odległość za pośrednictwem głosu, jest zdecydowanie jednym z najbardziej przełomowych. Dziś oczywiście został rozwinięty o kolejny etap – telefonię komórkową – co kompletnie zrewolucjonizowało nasz sposób życia.

Za wynalazcę telefonu uznaje się Alexandra Grahama Bella (to on opatentował wynalazek w 1876 roku), choć tak naprawdę koncepcja narodziła się kilka lat wcześniej.

3. Pismo i druk stanowią fundament naszej cywilizacji – zaraz po mowie. Są jedną z podstaw komunikacji, która pozwoliła przekazać mądrość przodków następnym pokoleniom. Wynalezienie druku przyczyniło się do udostępnienia owej mądrości na masową skalę. Nawet w dobie Internetu wciąż korzystamy z tego dorobku.

Wynalazek pisma ma swoje korzenie w prehistorycznej ikonografii obrazkowej. Za początek istnienia ruchomej czcionki (i tym samym druku) podaje się 1450 rok. Ojcem druku jest Johannes Gutenberg.

4. To jedyny wytwór człowieka, który można zamienić praktycznie na dowolną inną rzecz na świecie. Mimo, że obecnie staje się coraz bardziej wirtualny – bez niego nie istniałaby dzisiejsza gospodarka.

Twórcami monet byli prawdopodobnie Fenicjanie. Drobne krążki wykonywane ze stopów metali zastąpiły w VII wieku p.n.e. wymianę towarów i usług.

5. Jest to jeden z najważniejszych wynalazków w historii ludzkości, który dał podwaliny pod transport, budownictwo, naukę oraz wiele innych dziedzin. Koło można śmiało nazwać fundamentem nowoczesnej techniki.

Moment jego wynalezienia (połowa IV tysiąclecia p.n.e., Mezopotamia), jest elementem rewolucji neolitycznej, uznawanej się za koniec prehistorii i początek nowej epoki.

6. Jest to zdecydowanie najważniejszy wynalazek dla współczesnego nam świata, który zastąpił wiele wcześniejszych technologii i urządzeń. Obecnie komputery sterują praktycznie wszystkim – niestety często także naszym życiem.

Za początki komputera uznaje się XIX wiek, kiedy to Anglik – Charles Babbage – stworzył analityczną maszynę obliczeniową.

Moje drogie dzieci, chciałabym żebyście poprosili swoich rodziców albo dziadków jak ludzie dawniej radzili sobie bez tych wszystkich wynalazków. Zapytajcie czym oświetlali pomieszczenia albo jak żyli bez telefonu, czy jak się przemieszczali bez samochodów.

A teraz usiądźcie wygodnie i obejrzycie film, pt. „Byli sobie wynalazcy”

Przygotujcie swoje karty pracy oraz kredki. Otwórzcie książkę na stronie 10, postępujcie zgodnie z poleceniem.

To wszystko na dziś:)

Miłego dnia!