ZABAWY SENSORYCZNE 27.04.2020 r zajęcia popołudniowe

Witajcie Delfinki !

Rozpoczęliśmy nowy tydzień. Dzisiaj jest poniedziałek, a jutro wtorek… Proszę wymieńcie następne dni tygodnia?

W poniedziałek  zapraszam Was na zabawę uczącą kolorów, figur i przyswajającą pojęcie zbioru oraz jego elementów.

Nic tak nie zaciekawi dziecka nauką jak eksperymenty, aktywności oparte na zmysłach lub zawierające nowe elementy tajemniczej zabawy. Dlatego dziś prosta i zmysłowa propozycja, która rozwija zdolność koncentracji, wycisza i odpręża. Zabawa ucząca kolorów, figur i przyswajająca pojęcie zbioru oraz jego elementów.

Do zabawy potrzebny jest: strunowy woreczek, żel do włosów, różne kulki i koraliki, oraz taśma np. izolacyjna. Na woreczku za pomocą taśmy wykleić kwadrat, prostokąt, koło i trójkąt. Do środka wrzucić 16 koralików po cztery z każdego rodzaju tak, aby można było je podzielić na cztery zbiory.

Woreczek wypełniony żelem przykleić do okna, dzięki czemu zabawa będzie bardziej atrakcyjna, bo przenikające światło doda zabawie pewnej magii. Zadania można formułować następująco:

-umieścić w każdym zbiorze cztery różne od siebie koraliki.

-umieść wszystkie koraliki w żółtym kwadracie

-przenieś 8 koralików do trójkąta i 8 do koła

-umieść wszystkie srebrne koraliki w żółtym

-umieść różowe koralki w zielonym zbiorze

Nie zapominajmy o zmyśle powonienia. Zapraszam na „Zapachowe zagadki”  Do słoiczków wsypujemy ziarna kawy, kakao, cynamon, skórkę pomarańczy, liście mięty lub bazylii. Dobrze, żeby pojemniki nie były przezroczyste – wtedy dzieci naprawdę skupią się na zapachu. Dzieci mogą podzielić słoiczki na te, które pachną dla nich ładnie lub brzydko, albo (jeśli przygotujemy po dwa słoiki z taką samą zawartością) odnajdywać pary identycznych zapachów.

Życzę słonecznego popołudnia:)

A.Ilnicka