22.04.2020r. „DZIEŃ ZIEMI” – zajęcia popołudniowe

Dzień dobry Starszaki Przedszkolaki:)

Drogie dzieci dzisiaj są urodziny naszej planety Ziemi. W tym roku Dzień Ziemi jest zupełnie inny. Nie możemy wyjść i zbierać śmieci jak to robiliśmy co roku. Mimo wszystko każdy z nas może się wykazać postawa proekologiczną. Dzisiaj możemy zrobić coś dla Matki Ziemi. Oczywiście zachęcam do takiego zachowania cały rok.

1.  Dzień Ziemi

Proszę rodziców o przypomnienie dziecku następujących informacji:

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – jest to coroczna akcja, która odbywa się wiosną. Jej celem jest promowanie (przekazywanie wiedzy) postaw ekologicznych wśród ludzi. W tym dniu odbywa się wiele akcji, wydarzeń związanych z ekologią.

Rodzicu   zapytaj dziecko,  czy może ma jakiś pomysł na inną nazwę dla tego wydarzenia (np. Dzień Zielono – Niebieskiej Planety). Jestem ciekawa, jakie nazwy wymyślicie😊?.

2. „Wolno czy nie wolno” – rozmowa na podstawie ilustracji.

Poniżej znajdują się ilustracje przedstawiające zaśmiecone oraz czyste miejsca. Rodzic pokazuje dziecku ilustrację i zadaje pytanie: które miejsce jest ładniejsze i dlaczego? Postępujemy tak z każdą ilustracją. Zadanie ma na celu uświadomienie dziecku, iż zaśmiecanie niszczy naszą planetę. Sprawia, że piękne miejsca stają się brzydkie.

3. Co możemy zrobić aby pomóc naszej planecie?- Rodzicu zadaj pytanie dziecku . Później wspólnie przeczytajcie.

* Zakręcaj wodę

* Wyłączaj światło

* Nie śmieć

* Dbaj o rośliny

* Segreguj odpady

* Używaj papierowych torebek

4. Rynek z Rybnika segreguje śmieci- proszę włączyć dziecku bajkę ekologiczną:

Dziecko uważnie ogląda bajkę, gdyż po jej zakończeniu będzie musiało odpowiedzieć na pytania:

•          O  co ludzie się pokłócili?
  •          Dlaczego trzeba segregować śmieci?
  •          Co wrzucamy do niebieskiego pojemnika?
  •          Gdzie wrzucimy kolorowe szło?
  •          Kto nauczył ludzi segregować śmieci?
  •          Co zrobić z puszkami, foliowymi torebkami?
  •          Gdzie wyrzucić termometry i stare leki?
  •          Jakie pojemniki  na odpady mają kolory?

Kochane Morsy na koniec obiecajcie, że będziecie dbać o przyrodę.
Drodzy Rodzice odczytajcie na głos treść obietnicy, dziecko powtarza:

Kocham ptaki, zieleń, drzewa,
Wiem – jak o przyrodę dbać trzeba.
– nie będę łamał gałęzi ,rozpalać ognisk w lesie
– nie będę rzucać śmieci ,zwierzętom krzywdy nie zrobię
– nie zabrudzę wody bo jestem PRZYJACIELEM PRZYRODY!

Poniżej znajduje się odznaka „Strażnika przyrody” – można wręczyć ją dziecku za wykonanie powyższych zadań 🙂

Do zobaczenia jutro.

Pozdrawiam Was Moi mili.