28.04.2020r. – zajęcia poranne. ZABAWY Z LITERĄ „F”.

Dzień dobry moje Starszaki Przedszkolaki witam Was we wtorek i zapraszam do zabawy.:).

Zabawa ruchowa na dobry dzień.

1. „Wyścig żółwi”
Zabawa do której zapraszam całą rodzinę, jest przy niej sporo śmiechu, a dzieciaki lubią ją powtarzać i bić swoje rekordy. Będziecie  potrzebowali woreczka z grochem, jeśli nie macie może być np. maskotka A teraz reguły gry! Na mecie ustawiają się gracze. Każdy zawodnik na plecach ma balast w postaci woreczka. Każdy porusza się na czworaka najszybciej jak potrafi. Gdy woreczek spadnie zaczynamy od miejsca dokąd żółw dotarł. Zabawa może trwać naprawdę długo.

2. Zagadki.

Przygotowałam dla Was na dzisiaj parę zagadek, rodzicu przeczytaj zagadki:

W jednym pudełku mieszka ich wiele
A do tych krążków śpieszy pędzelek
(farby)

Jak się nazywa cienka i zwiewna
Sukienka dla każdego okienka?
(firanka)

Zrobi fryzurę, ładnie ostrzyże
Czy już wiesz kto?
(fryzjer)

Tuż przy ziemi niziutko,
płatki z łodyżką krótką.
Fioletowe, wesołe, bo to przecież…
(fiołek)

To dobrze znana
roślina strączkowa,
może być „Jaśkiem”
albo szparagowa.
(fasola)

Łatwa zagadka – krzesło dla dziadka.
(fotel)

Czy domyślacie się co może łączyć te odpowiedzi?
Brawo! Wszystkie zaczynają się na literę F, dzisiaj właśnie zapoznamy się z nią bliżej.

3. Przyjrzyjcie się jak wygląda litera F, f i napiszcie ją palcem na podłodze, na ścianie, w powietrzu, na plecach rodzica.

4. A teraz podzielcie słowa: farba, fasola, foka, flaga

– na sylaby i głoski

– policzcie ile sylab i głosek jest w każdym wyrazie

– wymyślcie inne wyrazy rozpoczynające się głoską f

5. Posłuchajcie krótkich zdań i policzcie ile jest wyrazów zaczynających się na literę F w każdym z nich:

1.Siedzi foka na fotelu, trzyma płetwę w swym portfelu. Ma tam fotki, autografy no i farby do żyrafy.

2. Fafik dostał dziś od Felka trzy i pół wafelka. Teraz piesek wcina wafle, aż furkoczą fafle (fafle -określenie górnych warg psa).

3.Podskakuje wrak na fali, fala w burtę wraku wali… Czy ten wrak się nie rozwali? Nie! Bo choć wrak jest guzik wart, to od lat mu sprzyja fart.

4. Siostra Wici, panna Wika, z wielką frajdą kozły fika, goniąc zwinnie ową Wicię, która zwiewa po suficie.

Odpowiedzi:1-4,2-4,3-3,4-2.

6. Mam dla Was dwa zadania na rozruszanie:

1. Pokoloruj literę F, f oraz te obrazki, w których słyszysz “f” :

2. Rysuj po śladzie:

A teraz zrób swoje karty pracy:

6l. – K.P 4 : str.11-12

5l – K P powietrze: str. 4.

Pozdrawiam Was Moi Mili.

Do jutra.