29.04.2020r.-zajęcia poranne. „Wędrówka po Krakowie i nie tylko”.

Witam Was Drogie Starszaki Przedszkolaki .

Mam nadzieje, że wyspaliście się, odpoczęliście i macie dużo energii do pracy .  Co was dziś czeka?

Na początek posłuchaj legendy:

1. Poznanie legendy pt. „Krakus zwycięża smoka”.

E. Szelburg – Zarębina
    „Krakus zwycięża smoka”

W Krakowie, u stóp góry wawelskiej, jest wielka podziemna jaskinia. Przed wiekami, za panowania księcia Krakusa, pod zamkową górą, na brzegu rzeki Wisły, straszliwy potwór, smok okrutny zamieszkał w jaskini. Padł strach na ludzi, bo smok co noc wychodził z jamy i pożerał całe stada bydła. A trzeba było przypędzać mu wciąż nowe, aby się najadł do syta i nie dokuczał ludziom. Ginęły więc owce, woły, krowy. Nikt nie śmiał przegnać zbójeckiego gada. Każdy, kto zbliżył się do smoczej jamy ginął śmiercią okrutną. Rozzuchwaliło się smoczysko. Już nie czekał na bydło. Wypełza w ulice grodu. Tylko patrzeć, jak zacznie rzucać się na ludzi. Wszczął się płacz wielki i lament w całym grodzie. Śpieszy lud na zamek do Krakusa: „Ratuj nas” – wołają wszyscy. Mężne miał serce Krakus. Silne miał ramię. Miecz ostry wziął w rękę i wyszedł przeciw strasznemu smokowi. Ujrzał smok śmiałka. Zaryczał, z paszczy ogniem buchnął. „Ulegnie Krakus smokowi!” Wtem miecz błysnął wzniesiony, ciął ostrzem – i spada smocza głowa. Lecz co za dziw! Jedną ściął Krakus smokowi, a już druga na smoczym karku wyrosła. Trzy razy ścinał Krakus głowę smokowi i trzy razy potworowi odrastała głowa. Widzi Krakus: nie poradzi tu miecz, chytrością trzeba przemóc gada. Kazał Krakus skóry bydlęce napełnić płonącą siarką. Zamiast owiec, wołów i krów podrzucono wypchane zwierzęta smokowi. Ledwie pożarł je, zaczęło go dręczyć pragnienie okrutne. Doczołgał się do Wisły, aby pragnienie ugasić. Gdy jednak napił się wody wiślanej, ogień, który w nim gorzał, nie zgasł, ale rozerwał go na ćwierci. Tak zginął smok straszny i groźny. Wielka była radość w grodzie! Ludzie wdzięczni za oswobodzenie od smoka, do śmierci Krakusa kochali i czcili. A gdy zmarł dzielny książę, mogiłę mu usypali, rękami na nią ziemię wznosząc dopóty, dopóki nie urósł wielki kopiec. Ten kopiec po dziś dzień stoi pod Krakowem i zwany jest Kopcem Krakusa.
  2. Teraz odpowiedz na pytania:

– gdzie mieszkał smok?
– dlaczego mieszkańcy Krakowa bali się smoka?
– kogo prosili o pomoc?
– w jaki sposób Krakus zwyciężył smoka?
– w jaki sposób mieszkańcy odwdzięczyli się Krakusowi za pokonanie smoka?

3. Strój krakowski – poniżej znajdują się obrazki przedstawiające charakterystyczne elementy stroju krakowskiego:

4. Praca z mapą Polski
Spójrz na mapę Polski, następnie wykonaj zadania:

• rodzic pokazuje dziecku miasta np. Warszawa, Kraków, Gdańsk, Łódź…
  • gdzie na mapie znajdują się góry, morze oraz jakim kolorem są zaznaczone, a także jak płynie rzeka Wisła.
  • Następnie prosi dziecko o wskazanie na mapie dowolnego wcześniej wymienionego:
    miasta, rzeki Wisły, gór, Morza Bałtyckiego

Przypomnij sobie również z jakimi krajami graniczy Polska:

Jeśli masz drukarkę w domu i możesz wydrukować to mam propozycję kart pracy matematycznych. Oto one:

Tyle na dziś .

Do zobaczenia jutro.