30.04.2020r. zajęcia poranne. „SYMBOLE NARODOWE”

Dzień dobry Moje Starszaki Przedszkolaki.

Dziś już mamy czwartek , ostatni dzień zajęć w tym tygodniu…

Zaczynamy:

Na początek mam zadanie:

1.Co dzisiaj na Was czeka?- rozwiązanie rebusu fonemowego. Zadaniem dziecka jest ułożenie słowa z pierwszych głosek poniższych wyrazów:

• Pomidor
  • Okno
  • Las
  • Kiwi
  • Aparat.

Jaki wyraz powstał? Tak bardzo dobrze, to Polska. A teraz proste pytanie: Co to jest Polska?

2. „Polskie symbole narodowe” – zabawa dydaktyczna, rodzic układa na dywanie lub pokazuje dziecku karty obrazkowe przedstawiające polskie symbole narodowe, następnie pyta dziecko: „Jak myślisz co przedstawiają te obrazki?” i rozmawia z dzieckiem na ich temat. Każde państwo ma swoje godło, flagę i hymn, czyli SYMBOLE NARODOWE.

1. Pierwszym symbolem jest Biały orzeł w koronie na czerwonym tle to nasze godło.
  1. 2. Drugim naszym symbolem narodowym jest flaga. Kolor biały symbolizuje czystość i orła białego, kolor czerwony jest symbolem ognia i oznacza odwagę i waleczność. Flagę możemy zobaczyć podczas uroczystości państwowych i sportowych oraz na budynkach państwowych. To właśnie flagę możemy za niedługo wywiesić przed swoim domem podczas świąt narodowych np. 3 maja w Święto Konstytucji 3 maja. Całkiem niedawno, bo w 2004 roku ustanowiono Dzień Flagi. Obchodzimy go 2 maja. W tym dniu okazując szacunek naszej fladze wywieszamy ją w widocznym miejscu.

3. Nasz trzeci symbol narodowy to hymn – „Mazurek Dąbrowskiego”, który został napisany przez Józefa Wybickiego. Hymn można usłyszeć podczas uroczystości państwowych i sportowych. W trakcie jego słuchania i śpiewania okazujemy szacunek stojąc na baczność.

Teraz trochę się poruszajcie:

3)Zabawa ruchowa „Godło, flaga” : dziecko macha po bokach rękoma naśladując lot orła, kiedy rodzic pokazuje kartkę obrazkową z godłem, albo może powiedzieć „godło”; dziecko porusza na boki wysoko uniesionymi rękami naśladując powiewającą na wietrze flagę, kiedy rodzic pokazuje kartkę obrazkową z flagą/ lub mówi „flaga”; stają na baczność.

4. Przeczytajcie razem ciekawostki:

•  Kto Ty jesteś? Polak mały- bajka edukacyjna. W celu utrwalenie powyższych informacji, rodzic może włączyć dziecku bajkę edukacyjną i zobaczyć ją wraz z dzieckiem. Link do niej znajduje się tutaj:

• h https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A
  • Flaga Polski- wykonanie pracy plastycznej. Mam dla Was dwie propozycje wykonania flagi Polski:
  •          Pierwsza wersja: Potrzebne materiały: szablon flagi (w załączniku), waciki kosmetyczne, biała, czerwona i czarna farba plakatowa, pędzelek, klej. Na początek rodzic drukuje szablon flagi dla dziecka. Jeśli nie macie możliwości to biała kartkę papieru proszę podzielić na połowę. Dziecka przykleja waciki na szablon, następnie maluje je farbami zgodnie z kolorami flagi: biały u góry, czerwony na dole. Maszt flagi maluje czarną farbą. Dziecko pozostawia prace do wyschnięcia i samodzielnie porządkuje miejsce pracy.
  •          Druga wersja: Potrzebne materiały: szablon flagi, czerwona plastelina.  Zadanie dziecka jest wyklejenie czerwoną plasteliną szablon, najpierw dziecko formuje małe kuleczki a następnie wykleja.

Jak zrobisz pokaż mi:)

Pozdrawiam Was Moi Mili.

Życzę Wam udanego weekendu.

Do zobaczenia w czwartek popołudniu.

P. Sylwia.