Dzień dwudziesty pierwszy 23.04.2020r. – zajęcia poranne

Dzień dobry Przedszkolaki,

Pogoda coraz  ładniejsza, możemy  już wychodzić do parków, na plażę, do lasu. Mam nadzieję, że mimo konieczności zakładania maseczek korzystacie ze słońca i świeżego powietrza. Na dzisiaj mam dla Was kilka propozycji prac plastycznych. Wszystkie te prace możemy zrobić z odpadów. Możemy ze zwykłych śmieci zrobić coś ładnego do ozdoby lub zabawy.  Zobaczcie zatem jakimi materiałami dysponujecie i do dzieła:)

Zajączki z rolek po papierze toaletowym

Materiały i przybory:

rolka po papierze toaletowym, zszywacz, flamastry, klej, wacik

1. Rolkę po papierze toaletowym przecinamy na 3 części.
  2. Z części nr 1 powstanie głowa.
  3. Z części nr 2 tułów- rozcinamy ją a następnie nacinamy na obu końcach aby powstały nogi zajączka. Nóżki na końcach można zaokrąglić i lekko zagiąć. Pomoże to zajączkowi stabilnie stać.
  4. Przy pomocy zszywacza lub kleju łączymy głowę z przygotowanym tułowiem.
  5. Z części nr 3 robimy uszy- tutkę przecinamy na dwie części, rysujemy na nich uszy i wycinamy.
  6. Przyczepiamy uszy do głowy.
  7. Rysujemy zajączkowi buzię a na koniec doklejamy ogonek zrobiony z małego kłębuszka waty.
  8. Można je również dowolnie pomalować ale to już nieco dłuższe zajęcie…

Zabawka zręcznościowa

Potrzebne będą: butelka po kefirze, pudełko po mleku, pojemniczki po kinder niespodziance, sznurek, nożyczki, gwoździk, czarny i czerwony marker, czerwona taśma (opcjonalnie)

1. Zaczynamy od przecięcia butelki na pół i wycięcia kształtu skorupki jaja pękniętego na pół. Butelkę można ozdobić kolorowymi markerami.
  2. Gwoździkiem przedziurawiamy plastikową zakrętkę oraz pojemniczek po kinder niespodziance.
  3. Przewlekamy przez powstałe dziurki sznureczek i zawiązujemy supełki z jednej strony przy nakrętce, a z drugiej przy pojemniczku po kinder niespodziance.
  4. Na pojemniczku malujemy czarnym markerem oczy, czerwonym dziób oraz wycinamy z czerwonej taśmy grzebień i przyklejamy na czubku jaja.
  5. Przykręcamy nakrętkę do wyciętej części butelki.

Zabawka zręcznościowa: wersja większa – łatwiejsza

W drugim wariancie zamiast butelki po kefirze użyliśmy większej po mleku – ma ona dodatkowy uchwyt, za który dziecko może złapać. Jest to wersja łatwiejsza, ponieważ pojemnik, do którego powinno wpaść jajeczko, ma większy otwór.

Jak się bawić?

Zabawa polega na złapaniu jajka do środka pojemnika – mniejszego lub większego. Dzieci muszą umiejętnie je rozbujać, a następnie sprawić, aby kurczak wylądował w jaju. Zabawa ćwiczy zręczność oraz koordynację wzrokowo-ruchową u dzieci. Pamiętajcie, aby dostosować długość sznureczka do wzrostu dzieci.

Kwiatki doniczkowe

Materiały:

Rolki po papierze toaletowym, zszywacz lub  klej, farby lub kredki i pisaki , nożyczki .

Zachęcam Was również  do zadań matematycznych. Poniżej dwie kolorowanki matematyczne do wyboru. Kolorujecie według wzoru po wykonaniu działania matematycznego dodawania lub odejmowania.

A teraz  zabawa ruchowa pt. „Czas dla Ziemi”

Musimy zadbać  o naszą planetę. Aby była w dobrej kondycji, a dzięki niej również wszyscy ludzie na świecie, musimy pamiętać o ekologicznych nawykach. Jeśli, Waszym zdaniem, usłyszycie zdanie prawdziwe – skaczecie dwa razy do przodu. Jeśli zdanie będzie fałszywe – robicie trzy skoki do tyłu.  Podczas zabawy wykorzystajcie globus jeśli macie w domu lub sylwetę Ziemi ustawionej na stoliku. Sprawdźcie czy po odpowiedzeniu na wszystkie pytania  uda Wam się dotrzeć do sylwety Ziemi.

1. Czyste powietrze jest potrzebne nie tylko ludziom, lecz także                  zwierzętom.

2. Rower nie produkuje spalin.

3. Torebki foliowe szybko się rozkładają i nie szkodzą przyrodzie.

4. Woda w oceanie może być brudna – to nikomu nie szkodzi.

5. Autobus jest bardziej ekologicznym środkiem transportu niż

samochód, którym jedzie tylko jedna osoba.

6 .Filtry na kominach nie pomagają w oczyszczaniu dymu, który z nich

leci.

7. Wylewanie ścieków z fabryk do rzeki szkodzi rybom.

8. Ludzie mogą się zatruć, jedząc ryby pływające w ściekach.

9. Smog szkodzi zdrowiu.

10. Rośliny produkują tlen.

I jeszcze jedno zadanie – kolorowanie on-line. Powiem szczerze, że miałam z tym zadaniem problem, ciekawa jestem jak Wam pójdzie – zróbcie zdjęcia:)

Życzę Wam owocnej pracy i dobrej zabawy.

p.Małgosia

PS.Dziękujemy za Wasze zdjęcia w maseczkach 🙂