Dzień trzydziesty trzeci 11.05.2020r. – zajęcia popołudniowe

Dzień trzydziesty trzeci  – 11.05.2020r. – zajęcia popołudniowe

Dzień dobry Przedszkolaki,

Dzisiaj po raz trzydziesty trzeci piszę dla Was propozycje zadań i zabaw. Spróbujcie policzyć do trzydziestu trzech – długo się liczy – prawda? 🙂

Jakiś czas temu proponowałam Wam byście nauczyli się piosenki   pt. „Kontynenty” . Jeżeli słuchaliście jej kilka razy z pewnością zapamiętaliście nazwy wszystkich siedmiu kontynentów (poniżej link do tej piosenki – dla przypomnienia) . Otrzymaliście wtedy ode mnie książeczką o zwierzętach Australii. Od dzisiaj chciałabym zaproponować Wam cykl zajęć o zwierzętach kolejnego, najcieplejszego chyba kontynentu – Afryki. Zacznijmy od… ? rozwiązania zagadki, a dowiecie się jakie zwierzę poznamy.

Jest szary, powolny i wielki

I uszy ma w kształcie wachlarzy,

Ma trąbę i ogon z pędzelkiem

Je dużo i dużo też waży (słoń)

Do zapamiętania : Są dwa gatunki słoni – słoń afrykański i słoń indyjski – różnią się wielkością uszu. Słoń afrykański ma większe uszy.

A zatem na początek przypomnienie piosenki o kontynentach:

i zabawa pantomimiczna „Zwiedzamy dżunglę” – mama lub tata czyta tekst, a Wy wraz z prowadzącym zabawę wykonujecie opisane ruchy. 🙂

Dotarliśmy do Afryki, wysiadamy z tratw i idziemy na ląd po wodzie (wysokie unoszenie kolan) a potem po gorącym piasku (lekkie podskoki). Rozglądamy się uważnie na boki , szukamy tubylców. Czas ruszać w drogę , przedzieramy się przez dżunglę (ruchy rękoma na boki). Chodźmy bardzo cicho by nikogo nie spłoszyć, albo by nas nie usłyszał lew (idziemy na palcach).Ciiiii ! (dajemy palec na buzię). Słychać jakiś szelest. Uciekajmy na drzewo (naśladujemy wspinanie się na drzewo). O! Jaka miła małpka- chcesz to się pobawimy. Pomałpujmy tak jak ona ( dzieci naśladują ruchy mamy albo taty) np. drapią się po plecach, skaczą na jednej nodze, itp.).Dość zabawy chyba jesteśmy już bezpieczni, możemy schodzić z drzewa.(naśladujemy schodzenie z drzewa). Ruszamy dalej w drogę. Przed nami rzeka, musimy ją przeskoczyć (duży skok do przodu), a teraz skaczemy po kamieniach (małe podskoki).Uwaga! Krokodyl (naśladujemy kłapanie paszczy krokodyla), a tam płynie hipopotam (naśladujemy rękoma pływanie w wodzie). Już niedługo dotrzemy do wioski, musimy tylko przejść obok śpiącego węża(dzieci kładą się na podłodze i sycząc poruszają się po niej).Nareszcie jesteśmy w wiosce. Witamy się z tubylcami (dzieci obejmują się z prowadzącym zabawę). Na powitanie zaśpiewajmy hymn (powtarzajcie za mama lub tatą)

O, ale le

O, beri ,tiki, tonga,

masa, masa, masa

O, balua, balue.

A oto film o słoniu afrykańskim pełen informacji o tym zwierzęciu :

A teraz zapraszam Was na film pt. „ Proszę słonia” – to zabawna opowieść o perypetiach chłopca o imieniu Pinio i jego przyjacielu, porcelanowym słoniu Dominiku

To wszystko na dzisiejsze popołudnie. Do zobaczenia  – do jutra. 🙂

p. Małgosia