DZIEŃ TUMBO W PRZEDSZKOLU

21.11.2017 roku (wtorek), w naszej placówce, przy okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień  obchodziliśmy „Dzień Tumbo”, czyli słonika, który od 10 lat jest symbolem Funduszu Dzieci Osieroconych, działającego przy Fundacji Hospicyjnej. Tego dnia podczas zajęć zajęliśmy się tematyką śmierci i żałoby. W Polsce co pół godziny dziecko zostaje osierocone przez jednego lub dwoje rodziców bądź rodzeństwo. Jest to problem ważny społecznie. Uważamy, że dzieci warto od najmłodszych lat uczyć rozmawiać o trudnych uczuciach związanych ze śmiercią. W przyszłości niestety ich nie unikną!

Wszystkie pieniądze pochodzące z kwest  przeznaczone będą na wsparcie socjalne i psychologiczne dzieci i młodzieży w żałobie, organizowane w ramach Funduszu Dzieci Osieroconych, działającego od 10 lat przy Fundacji Hospicyjnej. Pierwsza edycja Dnia Tumbo w 2016 roku była wielkim sukcesem. Ufundowano 26 stypendiów dla dzieci osieroconych, a ponad 1000 uczniów podjęło rozmowę o końcu życia.

Fundacja Hospicyjna każdego dnia udziela psychologicznego wsparcia ok. 10 rodzinom w żałobie, a rocznie wspiera socjalnie ok. 800 dzieci osieroconych. Jest organizatorem pierwszych w Polsce kompleksowych warsztatów dla nauczycieli, psychologów i pedagogów szkolnych, poruszających tematykę żałoby uczniów (ponad 300 przeszkolonych osób w Trójmieście w ciągu ostatnich 2 lat). Jest także twórcą pierwszego w Polsce kompleksowego portalu internetowego dotyczącego żałoby dzieci i młodzieży www.tumbopomaga.pl. Codziennie pomaga 200 chorym, dorosłym i dzieciom, w ramach Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.

Co to jest „Dzień Tumbo”?

• „Dzień Tumbo” to część programu „Tumbo Pomaga” Fundacji Hospicyjnej, którego celem jest wsparcie psychologiczne osieroconych dzieci i nastolatków, jego celem jest – wsparcie nauczycieli w przygotowaniu dzieci i młodzieży do radzenia sobie z uczuciami związanymi ze śmiercią bliskiej osoby. Realizacja „Dnia Tumbo” daje możliwość poruszenia trudnego tematu śmierci w przystępny sposób.
  • Program jest połączeniem idei edukacji i pomocy finansowej. Zajęcia edukacyjne w płynny sposób przeobrażą się w wydarzenie charytatywne, podczas którego dzieci kwestują na rzecz dzieci osieroconych.

Podczas zajęć otwartych  rodzice wzięli udział w wielu zabawach, poznali kolejne elementy systemu Edukacja przez ruch, rysowały, wycinał, tańczyły itp. Kolorem przewodnim był oczywiście pomarańcz i oczywiście postać słonika Tumbo. Każdy kwestujący miał możliwość skosztowania pysznego ciasta marchewkowego, które upiekły panie z naszej kuchni.

biuro@przedszkole23gda.pl